פירון: עשבים שוטים צומחים מתחת לממטרה

שר החינוך בעצרת הנוער לזכר רבין: "לא השוליים מצמיחים עשבים שוטים. מנהיגים מצמיחים עשבים שוטים".

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בחשון תשע"ה

השר פירון
השר פירון
פלאש 90

שר החינוך, הרב שי פירון, השתתף הערב (שלישי) בעצרת בני הנוער לזכרו של יצחק רבין ז''ל במרכז רבין בתל אביב.

"אסור שהשלום יתפס כמילת גנאי, כביטוי העומד אל מול אהבת המולדת ופטריוטיות, אל מול נאמנות ושייכות לכל חבלי הארץ האהובה. שלום הוא יעד לאומי ומוסרי. שלום הוא חובה וזכות. שלום הוא שמו של האל, תפילת דורות וכמיהה של אבות ואמהות. שלום הוא לא ביטוי עתידי", אמר פירון לבני הנוער.

השר ציין, כי "ימי 'צוק איתן' החזירו לשיח הישראלי שתי תמונות מאפיינות של יצחק רבין ז"ל. התמונה האחת, ממשיכה את המסורת של שיר הרעות. סולידריות חברתית ישראלית עמוקה המדגישה את מקומם של צעירים בבניית עתיד אחר".

לדבריו, "ראינו אתכם במקלטים ובבתי חולים. את חבריכם הבוגרים פגשתי כחיילים וכקצינים צעירים המוכנים לעשות הכל כדי להביא שקט ושלווה לתושבי ישראל. פגשתי בכם גיבורים צעירים, רגישים לחיי אדם, אוהבי מולדת, חברים קרובים, אחים לנשק ולחיים".

אולם, לדברי פירון, "תמונה אחרת, כעורה, החזירה אותנו אל השיח שקדם לימי הרצח ההם. מילים נוראיות שיש בהן ריח של כיעור, ופגיעה במרקם הייחודי של מדינת ישראל. היו רגעים שהבהירו שהסכנה לא חלפה. שהביטויים חרגו מגבולות המותר וביכולתם להוביל למעשי אלימות קיצוניים. אתם, בני הנוער צריכים להיות סוכני שינוי. אתם צריכים להוביל שיח אחר התומך בתרבות של מחלוקת אך מקפיד על שיח ראוי שאינו מאיים על חייהם של החולקים, שאינו מזהם את הסביבה, שלא מפלג, קורע ופוצע את החברה הישראלית".

בסיום דבריו סיפר פירון, כי "בימים שאחרי הרצח ישבנו לדיון באחד מקיבוצי עמק בית שאן. חקלאי, צרוב שמש, עם פנים קפוצות וקמוטות עמד לפני כולם ובקול רועם אמר: עשבים שוטים לא צומחים בשוליים. עשבים שוטים צומחים ליד השטוצרים".

"שטוצר, למי שלא יודע, אלו הממטרות עצמן. מתחת לממטרה צומחים עשבים שוטים", ציין פירון, "לא השוליים מצמיחים עשבים שוטים. מנהיגים מצמיחים עשבים שוטים".