המסגד הפך לחמ"ל טרור

צעירים ערבים התבצרו במהלך הלילה בתוך מסגד אל אקצא בהר הבית. כוחות המשטרה פעלו תחת מטר סלעים, זיקוקים ומוטות ברזל.

עוזי ברוך , י"ב בחשון תשע"ה

הר הבית הבוקר
הר הבית הבוקר
משטרת ישראל

עימותים פרצו הבוקר (רביעי) על הר הבית לאחר שמתפרעים מוסלמים תקפו את כוחות הביטחון באבנים וזיקוקים.

במשטרת ירושלים ציינו כי בשעות הלילה נאסף מידע על כוונת צעירים ערבים שהתבצרו במהלך הלילה בתוך מסגד אל אקצא להתפרע בהר הבית.

מהמידע עלה כי הצעירים אספו אבנים, זיקוקים ואף הכינו בקבוקי תבערה בתוך מסגד אל אקצא במטרה להתעמת עם השוטרים ולפגוע בשגרת הביקורים ובמבקרים בשטח הר הבית. 

בנוסף, הקימו המתפרעים מחסומים למניעת סגירת דלת הכניסה האחרונה למסגד אל אקצא, בהם ארונות נעליים, מוטות ברזל ועץ חבלים שנקשרו לדלתות המסגד. כל זאת במטרה למנוע את סגירת הדלתות. עוד הקימו בתוך המסגד ביצורים המשמשים כמסתור עבור הפורעים, אשר מאחוריהם אלו נערכו לעימות אלים מול השוטרים.

עם פתיחת דלתות שער המוגרבים הבוקר לשם כניסת מבקרים, החלו כמה עשרות צעירים רעולי פנים ליידות אבנים ולירות זיקוקים בכינון ישיר לעבר כוחות המשטרה בשער המוגרבים, בנוסף הפעילו כוורת זיקוקים שהוצבה כעמדה אשר משגרת זיקוקים לכיוון כניסת השוטרים כשהם נמלטים לתוך מסגד אל אקצא.

כוח משטרה נכנס לשטח הר הבית, רעולי הפנים המתפרעים נמלטו לתוך המסגד והחלו ליידות עשרות אבנים ובלוקים לעבר השוטרים מתוך מסגד אל אקצא, ירו מאות זיקוקין בכינון ישיר והתיזו לעבר השוטרים אבקת מטפי כיבוי אש. 

במשטרה מציינים כי "כוח המשטרה בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב משה (צ׳יקו) אדרי פעל במיומנות ומקצועיות, תוך הפגנת נחישות ואומץ רב ותחת מטר סלעים, זיקוקים, מוטות ברזל  החלו להסיר את המחסומים שהוצבו בפתח הכניסה למסגד, רעולי הפנים המשיכו לירות זיקוקין לעבר השוטרים ופצעו מספר שוטרים".

עוד נמסר כי לאור העימות הקשה והסלמת הפעולות של הפורעים, במטרה למנוע את המשך הפגיעה בשוטרים ולהסיר את המחסומים שקובעו לדלתות ולרצפה נכנס הכוח מספר מטרים פנימה, הצליח לסגור את דלתות המסגד כשהפורעים בתוכו, החזיר את השקט ואיפשר לפתוח את הר הבית לביקורים. 

במהלך העימות עם הפורעים לא התאפשרה כניסת מבקרים ומתפללים מוסלמים לשטח הר הבית. בהמשך נפתח ההר וביקורי היהודים והתיירים החלו והם מתקיימים כרגיל בשטח הר הבית. גם חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) נכנסה למקום.

בתום האירוע, הוצא מתוך מסגד אל אקצא על ידי שומרי הוואקף ערבי שנפגע במהלך העימות ותקיפת השוטרים. הפצוע הוצא לאמבולנס של הסהר האדום שהמתין בסמוך לשער האריות, משם פינה אותו ככל הנראה לבית החולים מוקסד. 

מהמשטרה נמסר כי השוטרים ולוחמי מג"ב שנפגעו באורח קל בנסיון לסגור את דלתות מסגד אל אקצא ולהשיב את השקט, ממשיכים לפעול בשטח ההר לשמירה על הסדר ובטחון המבקרים המסיירים בכל שטח הר הבית, בסיום הפעילות יתפנו לקבלת טיפול רפואי בהתאם. 

בנוסף, מספר צעירים ערבים ניסו לנצל את ההזדמנות ובחסות העברת הפצוע הערבי לאמבולנס, ניסו להיכנס בכוח לשטח הר הבית. כוח משטרה ולוחמי מג"ב הדף אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ומנע את כניסתם. טוען....