את המלוות תשאירי לחופה

עם מי את הולכת לקנות בגדים? על מי את סומכת? יפעת זר בטור עם מסקנה מפתיעה וחדשנית!

יפעת זר , י"ב בחשון תשע"ה

רק מה שאת אוהבת
רק מה שאת אוהבת
צילום: מרים אלסטר - פלאש 90

אולי אתן תוכלו להסביר לי את העניין, כי אני ממש לא מבינה את זה!

וכן, נכון, אני מבינה שיש ערך חשוב שנקרא 'חברות', וקשר בין אנשים ומשפחה הוא מפרה וחשוב לחיים שלנו, אבל היי! חברה לא יכולה לבוא במקום העיניים, הטעם, או שיקול הדעת שלנו!

ואני אסביר למה אני מתכוונת: נכנסת לקוחה חמודה לחנות, היא מחפשת בגד לבת המצווה של ביתה. היא מלווה באחותה, גיסתה, וחברה טובה.

הסריקה מתחילה. הגיסה (שמדברת ללא הפסקה בנייד בענייני עבודה) מסמנת בתנועת ידיים (יד אחת בעצם) נמרצות על כל בגד שבעלת השמחה מוציאה מה היא חושבת עליו והאם כדאי בכלל למדוד אותו. אחרי 7 שמלות שהיא פוסלת בהינף יד חד על-הסף, אחד הבגדים עובר את אישורה, אך נתקל במחסום תקיף מצד האחות שטוענת ש': זה לא הסגנון שלה'. החברה מצד שלישי, טוענת ש: 'היום הגזרות עם המותן הגבוה מאוד אופנתיות', והסמכותיות שבקולה גורמת אפילו לגיסה הטרודה בטלפון, לעצור לרגע ולסמן בכובד ראש הנהון מאשר.

כך נמשך העניין כמה דקות מרתקות, כשבאמצע מתפתח דיון קוסמו-פילוספי בין המלוות על 'תמורות ותהליכים באופנה הנשית בעשורים האחרונים'. לבסוף, כשהשמלה בעלת המותן הגבוה נמצאת, והלקוחה החמודה ( שכמעט ולא נשמע קולה במהלך הדיונים) יוצאת איתה מהתא, אני שואלת אותה: 'מה דעתך'? ואז, נשמעת מקהלה שלימה של קולות מתערבבים זה בזה (ולא בהרמוניה מושלמת...)

בסוף, הדעות חלוקות: הגיסה פוסלת, החברה מאשרת, האחות 'צריכה לחשוב על זה' (אף פעם לא הבנתי איך בדיוק 'חושבים' על שמלה שמדדת בחנות לפני שעתיים, או יומיים), והלקוחה החמודה – היא כל כך מבולבלת ועייפה, שהיא אפילו לא אומרת כלום. היא נכנסת לתא, יוצאת ממנו, ואומרת שתבוא שוב מחר – 'בנחת'.

אז תיראו, זה פשוט לא יכול לעבוד ככה!

איך שאת נראית, הבגד שלך, הההופעה שלך – היא שלך! מה שאת משדרת בלבוש שלך הוא חלק ממי שאת. הוא חלק ממך כמו המקצוע שלך, כמו בן הזוג שלך, כמו צורת החינוך של הילדים שלך. בכל אלו, שיקול הדעת שלך הוא הקובע, ורק הוא – כי שיקול הדעת שלך, הטעם שלך, האופי שלך הוא לא כמו זה של הגיסה האחות או החברה, גם אם אתן בקשר מדהים.

כשאת הולכת לבחור את הבגד שלך – תלכי למקום בו תוכלי לקבל חוות דעת מקצועית על מה נכון לך ללבוש ומה מתאים למבנה גופך. את השאלות הללו את לא תשאלי את החברה הטובה, כי היא בכלל עובדת סוציאלית או עורכת דין – לא מעצבת אופנה או סטייליסטית. מה? אם תרצי לבחור שולחן עץ איכותי, את תתייעצי עם החייט שלך?

ולגבי השאלה 'האם זה יפה לי או לא' – את התשובה הזו תשאירי אך ורק לעצמך! כשאת נראית טוב – את מרגישה ויודעת את זה.

דרך אגב, אותה לקוחה חמודה חזרה אחרי יומיים לחנות. תוך רבע שעה היא יצאה עם בגד מהמם שהחמיא לה בטירוף. 'מה זה יפעת, איך לא ראינו את זה שלשום?' היא שאלה, 'שלשום היה קצת ערפל בחנות', עניתי. אני מקווה שהיא הבינה.

בהצלחה!

יפעת זר - מעצבת אופנה וסטייליסטית. בעלת בוטיק 'יפעת' בפתח תקווה yifat_ofna@walla.com