בנות הגרעין התורני בנצרת דורשות: תנו ללמוד

תלמידות בית הספר התורני בנצרת והוריהן הפגינו הבוקר בדרישה מהעירייה לעמוד בהתחייבויותיה ולהקצות להן מבנה ראוי ללימודים.

שמעון כהן , י"ב בחשון תשע"ה

דורשים מקום. ילדי בית הספר מפגינים
דורשים מקום. ילדי בית הספר מפגינים
ועד הורי בית הספר

סערה בגרעין התורני בנצרת עילית. אל בניין העירייה הגיעו היום תלמידי ותלמידות בית הספר התורני שבעיר והפגינו בדרישה לקיים הבטחות שלטענתם ניתנו להם להקצאת מבנה שיאפשר את תפקוד בית הספר.

במהלך היום הוחל במגעים מול השר אורי אריאל הפועל למציאת מענה מול העירייה והעומדים בראשה.

על השתלשלות האירועים מספרים אנשי ועד ההורים לערוץ 7: "הגענו לנצרת עילית מחריש לפני כשנתיים. לעיר הגענו בעקבות פנייה של ראש העירייה (המושעה כעת) שמעון גבסו שביקש לחזק את הגרעין התורני. התנאי שלנו למעבר היה לעבור עם תלמוד התורה. הבהרנו שנגיע אם יש מבנה תלמוד תורה. גבסו התחייב לתת מבנה ודובר על הקצאת אגף מתוך בית ספר חילוני שהצטמצם לטובת תלמידי בית הספר שלנו".

בהמשך צומצם השטח שהוקצה לבית הספר התורני, ככל הנראה בעקבות לחצים שהופעלו על העירייה. "הגענו עם חמישים תלמידים. היום יש לנו מאה ועשרים תלמידים. זה קצב הגידול של בית הספר שהפך למוקד משיכה עבור כל ישובי האזור. הורים שמעוניינים בחינוך תורני ציוני שולחים אלינו את הילדים גם מהמצפים והקיבוצים שמסביב".

לנוכח הגידול בהיקף התלמידים ניסו אנשי ועד ההורים לפעול מול העירייה בדרישה להרחבת בית הספר. במהלך החופש הגדול ניסו "לפעול בצינורות המקובלים", כלשונם אך ההבטחות שניתנו להם לא הגיעו לרמה קונקרטית ומעשית. בשלבים הללו עדיין לא פנו ההורים לתקשורת ולאישי ציבור.

בימי החופש הגדול טענו ההורים שוב ושוב כי אין יכולת לפתוח את שנת הלימודים ללא מבנים ראויים המתאימים למספר התלמידים. "בעירייה אמרו לנו שאכן מגיע לנו והם מרגישים מחוייבות. בפועל לא קרה דבר. יום לפני פתיחת שנת הלימודים הפגנו וראש העיר הבטיח להעביר את הבנות בעתיד למבנה אחר בעיר, מבנה 'ההון האנושי' המשמש כמרכז הצעירים שבעיר, ואילו הבנים יקבלו את כל המבנה בשלמותו. ראש העיר הבטיח שזה יקרה בעוד חודשיים ובינתיים הבנות ילמדו בתוך מבנה ששייך לתיכון יגאל אלון, תיכון חילוני. אם לא יצליח להתארגן, הבטיח ראש העיר, ייתן מבנה אחר שיהיה לשביעות רצונינו".

בעקבות ההבטחות נפתחה שנת הלימודים בבית הספר באופן סביר ואולם "במהלך הזמן קיבלנו הנחתות מבית הספר ומהעירייה. בכל פעם הודיעו לנו שצריך לפנות את המקום ביום כזה או אחר או שצריך לפנות את המקום מוקדם כי צריך לקיים אירועים באזורים שונים של בית הספר. בשבועות האחרונים הגענו למצב ש-3-4 פעמים בשבוע הגיעה דרישה כזו. שוב ושוב בנים ובנות מבית הספר החילוני נכנסו יחד למבנה שמיועד לבית ספר תורני לבנות, על כל האווירה הבלתי מתאימה, הבוש וכל מה שמשתמע מכך".

היום ביקשו מורי בית הספר לקיים יום לימודים אך הובהר להם שלא יוכלו להיות בו כיוון שתלמידי בית הספר החילוני מקיימים בו את טקס הזיכרון ליצחק רבין. "מכיוון שלא יכולנו להיות שם החלטנו להגיע לעירייה. הגענו עם התלמידים והתלמידות אל פתח העירייה עם שלטים והפגנו בדרישה לאפשר לנו ללמוד וללמד".

כאמור, בשעות הבוקר התערב בסוגיה שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ויחד עם ראש העירייה בוחנים שם דרכי פתרון שישביעו את רצונם של כל הצדדים. ההורים מרוצים מההתקדמות האחרונה אך מבהירים כי "מכיוון שאין לתלמידים כרגע מבנה כלשהו לחזור אליו ההשבתה נמשכת עד הודעה חדשה, כלומר עד קבלת מבנה שיאפשר את חזרת התלמידות ללימודים. במידה והדבר לא ייצלח נעלה ביום ראשון להפגנה בירושלים".

מעיריית נצרת עילית נמסר בתגובה: "העירייה, העומד בראשה וסגנו מחזיק תיק החינוך,עושים כל מאמץ על מנת למצוא פיתרון לבעיה, ומאמצים אלה יימשכו עד אשר יימצא פתרון שיענה על צרכי הקהילה וגם ניתן יהיה ליישמו בשטח. בינתיים, עד להכשרת מבנה שעונה על הצרכים, העירייה העמידה לרשותם של התלמידים, עוד ביום הראשון לפתיחת שנה"ל את מבנה אשכול פיס אלון, אחד המבנים המושקעים מבין מוסדות החינוך בעיר. במקביל נבחנות בימים אלה מספר חלופות ואנו מקווים כי בקרוב יימצא מבנה לשביעות רצון כולם".

עוד מציינים בעירייה כי "על אף שמדובר בזרם חינוך מוכר שאיננו רשמי, העירייה רואה את עצמה מחויבת למצוא פתרון לבעיה ורואה בקהילה שנקלטה בשנים האחרונות בעיר, ברכה לנצרת עילית ולתושביה".