'שנת השבע' - מיזם לימוד אינטרנטי

מיזם אינטרנטי חדש מזמין את הציבור הרחב להצטרף לחוויית לימוד אינטרנטי סביב שנת השמיטה והלכותיה.

שמעון כהן , י"ב בחשון תשע"ה

ללמוד ולעשות
ללמוד ולעשות
מרים אלסטר. פלאש 90

במכון 'ארץ חמדה' הכינו תכנית לימודים שבועית ומיוחדת המלווה את שנת השמיטה. בראיון לערוץ 7 מספר ראש המכון, הרב יוסף כרמל, על היוזמה ומטרותיה.

"התכנית הזו מאפשרת לכל יהודי לעסוק בשמיטה דרך לימוד והעמקה במקורות", הוא מספר ומציין כי "יש כל כך הרבה מה ללמוד. דיברו עלי השמיטה נביאים, חז"ל ראשונים ואחרונים. יחד עם שני בוגרים, הרב עקיבא כהנא והרב אהרון פלדמן שהשקיעו שעות רבות, הכנו תכנית שמאפשרת לכל אחד ואחת להיכנס וללמוד".

התעניינות גוברת. הרב כרמל

הדרך אל דפי הלימוד עוברת דרך אתר 'ארץ חמדה', שם מופיעה הזמנה להצטרף אל דפי הלימוד שיתחלפו אחת לשבוע. מעבר לכך ניתן לשגר מייל למכון ולקבל את דפי הלימוד באופן קבוע. "הדפים כוללים מקורות, שאלות למחשבה ועיון, סיכום של כל שיעור ואפשרות להיבחן במבחן אמריקאי כדי לוודא שאכן למדנו את החומר היטב", אומר הרב כרמל.

באשר לקהל היעד של התכנית אומר הרב כרמל כי מדובר במיזם ה"מתאים לכולם, בחורי ישיבות תיכוניות רציניים שרוצים להשקיע גם בכדורסל וגם בזה, לתלמידי מכינות וישיבות, לבעלי בתים, תלמידות אולפנה ומדרשה ועוד. אתמול", הוא מספר "קיבלנו מייל מהרב מגנס ממרכז הרב ובו הוא מספר לנו כמה הוא עצמו נהנה ללמוד מהדף שלנו".

בנוסף, מספר הרב כרמל, יכול הלומד לשגר למכון שאלות העולות מתוך הלימוד ובתוך זמן קצר לקבל מענה שיסייע בהמשך הלימוד.

"עשרות רבות של שעות עבודה הושקעו בהכנתו של כל שיעור ושיעור", אומר הרב כרמל בהתייחסו להשקעה שקדמה להוצאתם לאור של דפי העבודה, ועל השאלה אם המסקנה היא שהשמיטה היא אירוע מורכב וקשה או לא הוא משיב ואומר כי "כמו שלשמור שבת זה קל ונעים אבל ללמוד את ההלכות מצריך לימוד מעמיק כך זה גם בשמיטה. אף אחד לא מבטיח לנו כיופים. נהדר להיות יהודי וללמוד תורה אבל זה מחייב השקעה ועבודה".

הרב כרמל מציין כי "כבר בשבוע הראשון יש מאות רבות של נכנסים למיזם ואנחנו מצפים לאלפים ועשרות אלפים".

לפי שעה המיזם לא תורגם לשפות זרות אולם ניתן לשער שאם יתורגם יגרוף אליו יהודים רבים בעולם שישמחו להשתתף במצוות השמיטה שהיא מהמצוות התלויות באר, אם לא בפועל לפחות בלימוד.