'יתד נאמן': לסגור את הר הבית ליהודים

"אלה שמנסים לעלות להר הבית הם אלה שמספקים לערפדים צמאי הדם את התירוץ לפרוע פרעות בישראל", נכתב במאמר המערכת של העיתון.

חיים לב , י"ג בחשון תשע"ה

יתד נאמן
יתד נאמן
צילום: פלאש 90

על רקע התלהטות הרוחות בירושלים, יוצא הבוקר (ה') העיתון החרדי 'יתד נאמן' בקריאה לסגור את הר הבית ליהודים בטענה כי מדובר בהתגרות מיותרת ובסכנת נפשות.

"נסיונות העליה של יהודים להר הבית, הן כמו השלכת גפרור לבאר נפט. הר הבית עלול להפוך להר געש, שיכסה באפרו ועשנו את כל המזרח התיכון. אלה שמנסים לעלות להר הבית הם אלה שמספקים לערפדים צמאי הדם את התירוץ לפרוע פרעות בישראל", נכתב במאמר המערכת של העיתון, המבטא את עמדת הזרם המרכזי בציבור החרדי-ליטאי.

על פי המאמר היהודים שמדברים על "תפילה במקום המקודש ביותר ליהודים", אינם מתכוונים להתפלל. "הם מציגים את תוכניתם הפוליטית כמשאלה דתית, אך עושים 'תורתם' קרדום לחפור בו הישגים פוליטיים. לא באמת מדובר בשפיכת צקון לחש לבורא עולם, אלא בשפיכת שמן למדורה. זה איננו מאבק על זכות לתפילה אלא סוג של הפגנה פוליטית".

"אישים חילוניים שלא מכירים שום בית כנסת מבפנים ולא יודעים להחזיק ישר את סדור התפילה, מוכנים ל'דקלם' פרקי תהילים אם זה מה שפרוטוקול ההפגנה המתגרה מחייב. רוב הדוברים שלהם מצהירים באוזני התקשורת שלא יתכן שמדינת ישראל לא תחיל את ריבונותה על הר הבית. הם סבורים שעליהם להשלים את מסע הכיבוש של צה"ל, ממלחמת תשכ"ז. בחדרי חדרים הם עדיין מאשימים את משה דיין על שהורה בזמנו להוריד את דגל ישראל מהמסגדים.

"על מאבק הכבוד המדומה הזה, הם מוכנים לשלם בדמים יקרים. גם אם יהיו אלה דמיהם של חפים מפשע. גם אם הדרך להר הבית תעבור חלילה בהר הזתים או הר המנוחות", נאמר עוד במאמר.

במאמר מצוטט אף האיסור ההלכתי המקובל ברוב פלגי החרדים לעלות להר. "גם רבינו מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל כתב באלול תשכ"ז "הודעה ואזהרה" והצטרפו בחתימתם עוד מגדולי ישראל: "אחרי שזכינו בחסדי השי"ת שהר הקדש והמקדש חמדת ישראל נמצא ברשותנו, ויש שנכנסים בשטח הר הבית אשר מדורי דורות אנו מוזהרים ונמנעים מלהיכנס בשטח הר הבית כולו.

"ברבות הימים נעלם מאתנו המקום המדוייק של המקדש וכל הנכנס אל שטח הר הבית עלול להיכנס מבלי יודעים אל מקום המקדש וקדש הקדשים, ואז ייכשל באיסור חמור של כרת ח"ו. לפיכך אנו חוזרים ומזהירים לבל יהין איש ואשה להכנס לכל שטח הר הבית".

"האיסור נקבע ללא הבדלי חוגים ועדות ואף גדולי רבני החוגים הדת"לים אסרו באופן נחרץ את העליה. כך גם הורתה הרבנות הראשית. אבל למרות היותה גוף ממלכתי שמחייב את המדינה, לא נמנעים שרים וח"כמים להרע לנצל את חסינותם, לעלות אל ההר ולעבור על איסור החמור של הכרת. למרות החזית ההלכתית המאוחדת, ישנם אנשים שמגדירים עצמם שומרי מצוות, שמנסים לגרור יהודים תמימים בתעמולה פוליטית, להכשל באיסור כרת. אם יפתח ההר לעליית יהודים, הרי שהשאיפות הימניות לאומניות יביאו המוני 'מתפללים' שיכשלו באיסורי כרת, בעידוד ממשלתי", הוסיפו.

העיתון מגנה בכל פה את ההתנקשות ביהודה גליק אך טוען כי המדרבנים לעלות להר הם בגדר 'חוטאים ומחטיאים'. "אנו מגנים את המעשה הנפשע של נסיון הרצח הנתעב של פעיל הר הבית, ד' יחיש לו רפואה. אבל שורת האמת מחייבת להצהיר נחרצות: אלה שפועלים להעלות יהודים להר הבית, הם חוטאים ומחטיאים את המטרה ואת הרבים. כל מי שביכולתו חייב לפעול בנושא. ממשלת ישראל חייבת לסגור את ההר! זו לא רק סכנה בטחונית נוראה. החמור יותר זו ההכשלה הנוראה של יהודים בחמורים שבאיסורים. וזה מסכן אותנו, גם פיזית, הרבה יותר".