כוננות גבוהה ברחבי הארץ
פעוט נפצע מאבנים

פעוט בן 3 נפצע קל מיידוי אבנים בצומת שילה. במקביל הושלכו אבנים לעבר אוטובוסים סמוך לברקן ובוואדי ערה. ההתפרעויות בבירה נמשכות.

עדו בן פורת , ט"ו בחשון תשע"ה | עודכן: 21:47

אמבולנס
אמבולנס
מוטי גריינמן - סוכנות הידיעות ''חדשות 24''

טרור אבנים: פעוט בן שלוש נפצע באורח קל הערב (שבת) מיידוי אבנים לעבר הרכב בו נסע סמוך לצומת שילה בכביש 60. חובשי מד''א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כשהוא סובל מחבלת ראש.

מוקדם יותר הערב נפצעו שני בני אדם באורח קל מיידוי אבנים לעבר אוטובוס של חברת אגד בכביש 65, מול תחנת משטרת עירון. כוח משטרה פתח בסריקות אחר המעורבים והאוטובוס המשיך בנסיעה לעפולה.

סמוך לברקן שבשומרון נפצעו שלושה בני אדם באורח קל לאחר שהאוטובוס בו נסעו פגע במעקה בטיחות בכביש 5 בעקבות אבנים שהושלכו עליו. חובשי מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי לפצועים ופינו אותם לבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

בירושלים, עשרות ערבים יידו אבנים וירו זיקוקם לעבר כוחות משטרה ומשמר הגבול בשכונת א-טור. המתפרעים פוזרו באמצעים לפיזור הפגנות ונער ערבי נעצר בחשד להפרת סדר. במקביל, שלושה מקרים של יידוי אבנים לעבר הרכבת הקלה בציר בית חנינא. איש לא נפגע ונזק נגרם לרכבת. שני ערבים תושבי שועפט נעצרו.

גם בראס אל עמוד יידו ערבים אבנים וירו זיקוקים לעבר כוחותינו. אחד המתפרעים נמלט לתוך מבנה ונעצר יחד עם אדם נוסף לאחר שאיים על שוטר. במהלך היום פרצו גם עימותים אלימים במחנה הפליטים שועפט.

בעקבות האירועים כינס מפכ''ל המשטרה יוחנן דנינו הערכת מצב בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר, בסיומה הוחלט כי המשטרה תעבור לפעילות מיוחדת ומוגברת ברמה ג'.

בתוך כך, נמשכות הקריאות במחנה הלאומי לגבות את השוטר שירה למוות בערבי מכפר כנא לאחר שתקף בסכין ניידת משטרה.

"מחבל ערבי אחוז טירוף תקף ניידת של שוטרינו עם סכין, בניסיון לרצוח אותם. שוטר ירה בו. זה מה שמצופה מאנשי הביטחון שלנו'', אמר שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי).

בנט התייחס גם להודעת המחלקה לחקירות שוטרים לפיה היא תחל באופן מיידי בבדיקת האירוע. "אפשר וצריך לבדוק, תמיד. אבל לא 'רצח בדם קר' ובטח לא להפקיר את אנשי כוחות הביטחון שנשלחים להגן עלינו. אם לא נעניק גיבוי נראה עוד ועוד ישראלים נרצחים באמצעות סכינים, זיקוקים ודריסות מכונית", הוסיף.

שר הבינוי אורי אריאל (הבית היהודי) אמר כי מי ש"מכיל" את הטרור בירושלים יאלץ להתמודד עמו בכפר כנא. ''על ראש הממשלה לשנות גישה ולהורות לכוחות הביטחון לעבור מהכלה להתקפה ולמגר את הטרור הערבי בכל מקום שיצוץ״, הוסיף אריאל.

בתגובה למותו של הצעיר מכפר כנא, כ-5,000 ערבים הפגינו בכפר. עשרות הבעירו צמיגים ויידו אבנים ובקבוקי תבערה על שוטרים. שלושה מהמתפרעים נעצרו על ידי המשטרה. חלק מהמפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "כל פשעו היה שהוא ערבי", וצעקו "ציונים צאו לנו מהחיים" ו"נפדה את נקמתנו".

בין המשתתפים בהפגנה: מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש), וח"כ לשעבר טאלב א-סאנע.

בתגובה להתפרעויות הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יבחן אפשרות לשלול אזרחות של מי שקורא להשמדת מדינת ישראל.

"ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. נפעל נגד זורקי האבנים, חוסמי הצירים והקוראים להקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל", אמר נתניהו. לדבריו, מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה. ''אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל", הוסיף ראש הממשלה.