חוק בקנדה: אפס סובלנות למנהגים ברבריים

קנדה מגדירה ריבוי נשים, נישואין בכפייה ורצח על כבוד המשפחה "מנהגים ברבריים" ומחמירה את העונשים על מבצעיהם.

דלית הלוי , ט"ז בחשון תשע"ה

מקנדה לעזרת הכורדים
מקנדה לעזרת הכורדים
פלאש 90

ממשלת קנדה בראשותו של סטיבן הרפר, מנהיג המפלגה הקונסרבטיבית, מגלה נחישות בהתמודדות עם הטרור האסלאמי ותרבות שאינה עולה בקנה אחד עם הערכים הדמוקרטיים והליברליים של קנדה.

בשבוע האחרון הכינה ממשלת קנדה הצעת חוק חדשה שתובא לאישור הפרלמנט ושמה: "אפס סובלנות כלפי מנהגים ברבריים". בהודעת ההסבר להצעת החוק ציינה הממשלה, כי הפתיחות שמגלה קנדה למהגרים ולתרבויות אחרות אינה כוללת השלמה עם "נישואין בכפייה, ריבוי נשים ומנהגים תרבותיים ברבריים אחרים".

קנדה, נאמר עוד בדברי ההסבר להצעת החוק, לא תשלים עם מעשי אלימות נגד נשים, בתוך המשפחה או מסיבות של "כבוד" על בסיס של מגדר, וכדי לממש את המחויבות של הממשלה לעמוד לימין קרבנות האלימות ולהעביר מסר תקיף לציבור הקנדי ולפיו מעשים מעין אלה אינם מקובלים, יבוצעו תיקונים לחמישה חוקים קיימים.

בחוק ההגירה וההגנה על הפליט ייקבע, כי מהגרים שקיבלו מעמד של תושב זמני או תושב קבע ואשר נישאו ליותר מאישה לא יהיו זכאים להשלמת תהליך ההגירה וניתן יהיה לגרשם מהמדינה גם ללא הרשעה פלילית.

בחוק הנישואין האזרחים ייקבע, כי הנישואין ייחשבו תקפים רק כאשר הסכמה חופשית של בני הזוג ובמקרה של נישואין שניים לאחר השלמת הליך הגירושין מהנישואים הראשוניים. כמו כן, ייקבע גיל 16 כגיל מינימלי לנישואין ותידרש הסכמת ההורים במקרה של נישואי נערים ונערות בגיל 16-18.

בחוק הפלילי ייקבע עונש למארגנים נישואים בכפייה של נערים ונערות מתחת לגיל 16, וכן לעורכים ולמשתתפים בטקס הנישואין, העלולים להישלח לכלא לתקופת מאסר של עד 5 שנים. בנוסף, יורחב האיסור על הוצאת ילד מתחת לגיל 16 מקנדה לצורך נישואין בכפייה.

במקרה של רצח על כבוד המשפחה יישלל הטיעון מטעם ההגנה בדבר "פרובוקציה" של הקרבן, שאפשרה בעבר להמיר סעיף רצח לסעיף של הריגה.