תלונה נגד אבו מאזן בביה"ד הבינלאומי בהאג

בתלונה נטען כי אבו מאזן, מנהיג הפת"ח, נושא בחבות בגין שיגורי רקטות של מחבלי הפת"ח מהרצועה לעבר ישראל במהלך מבצע 'צוק איתן'.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ז בחשון תשע"ה

בדרך לקהיר. אבו מאזן
בדרך לקהיר. אבו מאזן
רויטרס

מרכז זכויות האזרח הישראלי, "שורת הדין", הגישה תלונה בגין פשעי מלחמה כנגד יו"ר הארגון לשחרור פלסטין ונשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC).

בתלונה נטען כי עבאס , מנהיג הפת"ח, נושא בחבות בגין שיגורי רקטות של מחבלי הפת"ח מהרצועה לעבר ישראל במהלך מבצע צוק איתן. ירי רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה מהווה פשע מלחמה על פי הדין הבינלאומי.

במאמר דעה שפרסם התובע הראשי של בית הדין, Fatou Bansouda בעיתון הגארדיאן הבריטי בסוף חודש אוגוסט השנה כתב בנסודה כי עד כה נמנע בית הדין מלחקור פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בעזה כיוון שלבית הדין אין סמכות לחקור מדינות שאינן חברות בה (ישראל והרש"פ אינן חברות בבית הדין), ולא כתוצאה מלחצים פוליטיים כאלה ואחרים.

יו"ר שורת הדין, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, מסרה כי "התלונה של שורת הדין נותנת מענה לבעיית הסמכות שבנסודה מעלה במאמרו. ניתן להעמיד את מנהיג הפת"ח לדין הואיל ועבאס אזרח ירדני. ירדן היא מדינה חברה בבית הדין ולבית הדין הסמכות לחקור כל פשע שבוצע על ידי אזרח של מדינה החברה בבית הדין, ללא קשר למקום ביצוע הפשע".

בתלונה מצוין כי ירדן מעולם לא העמידה לדין פלסטינים בגין פעולות טרור ו"אין ביכולתה לתפוס את מחמוד עבאס" המתגורר ברמאללה תחת חסותה של הרש"פ.

בספטמבר 2014, שורת הדין הגישה תלונה דומה לבית הדין כנגד מנהיג החמאס חאלד משעל, בגין אחריותו להוצאה להורג של 39 אזרחים פלסטיניים בעזה. בדומה לעבאס, גם לחאלד משעל אזרחות ירדנית.

לאורך כל מבצע צוק איתן, התגאה הפת"ח שהצליח לשגר מספר רב של רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה בישראל וביניהם: אשקלון, שדרות, ניר עוז, נביעות , עין השלושה ,כפר עזה ומעבר סופה.

לאחרונה עבאס ומנהיגים פלסטיניים נוספים, חוזרים על האיום שיפנו בבקשה להתקבל כחברה בבית הדין ולהאשים בכירי ההנהגה בישראל בגין בפשעי מלחמה. דרשן-לייטנר הגיבה: "שורת הדין לא תאפשר לפת"ח לשגר רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה ישראליים ובה בעת, להמשיך את השתדלנות הצבועה להתקבל כחברה בבית הדין. עבאס טועה במחשבה שרק פשעים לכאורה נגד ערבים הם הפשעים היחידים שיש לתת את הדין בגינם"