להסביר את ההלכה לעומקה – בפשטות

הרב אברהם דרעי נשאל שנים רבות שאלות בהלכה – הן כרב בישובו והן כרב צבאי. בספר חדש הוא ריכז את התשובות.

ישי קרוב , כ"ג בחשון תשע"ה | עודכן: 08:13

שולחן ערוך הלכה רמב"ם
שולחן ערוך הלכה רמב"ם
צילום: ישי קרוב

במדבר אלינה
הרב אברהם דרעי
136 עמודים.

שאלות רבות נשאלים רבנים מתוקף תפקידם כרבני בתי כנסת, רבני ערים או רבני יישובים וכן שאלות רבות נשאלים רבני צה"ל בגדודים ובחטיבות ועד לרב הצבאי הראשי.

הרב אברהם דרעי, שנחשף לשאלות הלכתיות רבות – הן בהיותו רב המעביר שיעורי הלכה בישובו והן כרב המרכז הלאומי לאימונים ביבשה של צה"ל (מל"י), קיבץ חלק מהשאלות בספר חדש, 'במדבר אלינה'.

הרב דרעי כתב תשובות מפורטות והוא מתחיל מהגמרא, דרך הראשונים והאחרונים עד שמגיע להלכה הפסוקה.

הוא הגדיל לעשות כאשר בתחילת כל תשובה הוא מסביר בשפה פשוטה מה הבעיות העלולות להיווצר באותה מציאות מדוברת, כך שהשואל נכנס לעובי הקורה ולא רק מקבל תשובה סופית אלא מבין מדוע הפוסק הגיע לאותה מסקנה.

בין ההלכות בהן דן הרב דרעי בספרו, ניתן למצוא את ההיתר להטעין את המכשיר הסלולארי בבית הכנסת בשעה שלומדים או מתפללים בו, השימוש במגבונים בשבת ייעשה בעדינות וכן בירור מה יעשה מי ששכח להכין טישיו חתוך לשבת.

על מנת להקל על הלומד ולהביא בקצרה את ההלכה הפסוקה הוסיף הרב דרעי לקראת סוף הספר את 'מצא חן במדבר – השו"ת הקצר'. בחלק זה מסכם המחבר את תשובותיו במהלך הספר במספר שורות בודדות לכל שאלה וכך, מי שלא יכול להאריך בלימוד הנושא, יכול לקבל תשובה קצרה וקולעת.

בסופו של הספר הובאו דבריהם של הראשון לציון, הרב יצחק יוסף ושל מחבר הספר 'אורחותיך למדני'. השניים מבררים ומחדדים מספר נקודות עליהם עמד המחבר בתשובותיו.

באופן אישי מאוד התרשמתי מהפתיחים של הספר. מעבר להסכמות הרבות מתלמידי חכמים, הוסיף המחבר משל עצמו הקדמה מרגשת ומאוד מעניינת. רק ההקדמה לכשעצמה היא לימוד תורה ומידות. לאחר מכן כתב הרב דרעי 'מליצה נאה לעיון והנאה'. דרשה בחרוזים, על התפילה שאומרים בכל יום לפני הלימוד.