איומים ברצח על רב בשבדיה

רבה של הקהילה היהודית בגטבורג, העיר השנייה בגודלה בשוודיה, קיבל איומים על כוונה לרצוח אותו ולשרוף את בית הכנסת שלו.

ארי ישר , כ"ח בחשון תשע"ה

Rabbi Hillel Hayyim Lavery-Yisraeli
Rabbi Hillel Hayyim Lavery-Yisraeli
Courtesy

לאחר הטבח בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים הגיעה מכתב אנונמי לרבה של הקהילה היהודית בגטבורג בשוודיה, הרב הלל לַבְרִי־ישראלי.

ביום רביעי, יום לאחר הפיגוע בירושלים, הוא קיבל מכתב ממקור אנונימי לכתובת דואר האלקטרוני שלו. "איזה יום נפלאארבעה מהרוצחים השָׂטָניים שלכם נלקחו מהעולםאיזה נפלאאך כמה חבל שאתה לא היית בתוכםפוגע-מינית-בילדים (פדופילארור שכמוךאבל מהר יבוא הזמן שבית הכנסת בגטבורג ייהרס עד הארץ כשאתה בתוכוואז גם אתהחזיר שכמוךתיספה באש הנצחית", נאמר.

הרב מציין בשיחה עם ערוץ 7 כי המכתב נכתב עם שגיאות רבות ולכן קיימת אפשרות שמדובר במהגר מוסלמי, יחד עם זאת מציין הרב כי העובדה שהאלמוני מבקר במכתב הנאצה שלו את מצוות ברית המילה אפשר להעריך שאולי מדובר דווקא בפעיל נאו נאצי.

הרב הלל אחראי על שלושה בתי כנסת, משמש כרב בית הכנסת הגדול, אחראי על מערכת הכשרותהמקווהבית הספר היהודי ורבים מהמוסדות היהודים. הוא יליד קנדהעלה לארץ בגיל 19 ולמד בישיבת מרכז הרב בירושלים. הוא עבר לשבדיה לפני שנתיים כדי לכהן כרב העיר, "מטרתי לקרב לבבות", הוא אומר. היום הוא נשוי ואב לארבעה ילדים.

בית הכנסת המאויים הוא בית הכנסת הגדול, שנבנה בשנת 1865 ומכיל מקומות קבועים לכ-600 בני אדם. במקום גם ארבע עזרות-נשים למעלה ושתי קומות של גלריה משני צידי בית הכנסת. מדובר בבית הכנסת העתיק ביותר בשבדיה