פיץ' הורידה את תחזית האשראי של ישראל

חברת דירוג האשראי פיץ' הורידה את תחזית האשראי של ישראל מ"חיובית" ל"יציבה".

ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשע"ה

יאיר לפיד
יאיר לפיד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חברת דירוג האשראי פיץ' הורידה הלילה את תחזית האשראי של ישראל לטווח רחוק מ-"חיובית" ל-"יציבה". עם זה, אשררה החברה את דירוג האשראי הנוכחי של ישראל והוא נותר ברמה "A".

משמעותה של תחזית "חיובית" היא שחברת הדירוג צופה עלייה בדירוג בשנתיים הבאות, ולפיכך עדכון התחזית פירושו שפיץ' אינה צופה עלייה בדירוג בשנה הבאה, בעיקר בשל ההשלכות הכלכליות של מבצע צוק איתן.

פיץ' היא אחת משלוש חברות דירוג האשראי הבינלאומיות הגדולות והנחשבות בעולם. 

במשרד האוצר מסבירים כי "משמעות העדכון היא שחברת הדירוג לא צופה עלייה בדירוג, ככל הנראה, בשנה הקרובה".

בהודעת משרד האוצר נמסר כי "בדברי ההסבר להחלטת הדירוג ציינו האנליסטים את ההוצאות הביטחוניות הגבוהות שנגרמו עקב מבצע צוק איתן, ואת השפעתן על המסגרת הפיסקאלית בשנים 2015-2014. בנוסף, ציינה חברת הדירוג את העלייה ביעדי הגרעון לשנים הקרובות לפי המתווה החדש. עוד מצוין בדוח כי העימות עם חמאס והקיפאון בתהליך השלום מדגישים את הסיכונים הגיאופוליטיים המגבילים את דירוג האשראי של ישראל וכוללים גם את המתיחות עם איראן והסכסוך בסוריה".

עוד נמסר כי בחברת הדירוג "מציינים לטובה את מבנה החוב הממשלתי וכן את הגמישות המימונית של הממשלה המתאפשרת הודות לשוק מקומי עמוק ונזיל, גישה לגיוס הון זר בשווקים הבינלאומיים ובאמצעות ארגון הבונדס. עוד מצוינת בדוח תכנית הערבויות של ממשלת ארה"ב אשר נותנת מענה לצורך לגיוס הון בעתות משבר".