החלטה תקדימית:
ארדן שלל תושבות ממחבל

המחבל שתושבות הקבע שלו בישראל נשללה הוא מחמוד נאדי, מי שהסיע את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בדולפינריום ב- 2001.

שלמה פיוטרקובסקי , א' בכסלו תשע"ה

תוקף. ארדן
תוקף. ארדן
Flash 90

שר הפנים, גלעד ארדן, ביטל הבוקר (ראשון) את תושבות הקבע של מחמוד נאדי, אשר הסיע את המחבל המתאבד, שביצע את הפיגוע בדולפינריום בשנת 2001, בו נהרגו 21 בני אדם.

נאדי הורשע בעבירות של סיוע להריגה, סיוע לגרימת חבלה חמורה וסיוע לשהייה בלתי חוקית ונגזרו עליו 10 שנות מאסר.

השר ארדן כתב לנאדי, כי "בנסיבות אלה לנוכח חומרת מעשייך והפרת האמונים הבוטה למדינת ישראל כתושב המדינה... החלטתי לעשות שימוש בסמכותי ולבטל את רישיון ישיבת הקבע שלך בישראל".

החלטת ארדן מבטלת למעשה את רישומו של נאדי במרשם האוכלוסין, שוללת ממנו את תעודת הזהות הכחולה ומונעת ממנו כל זכות סוציאלית (ביטוח לאומי וביטוח בריאות).

השר ארדן הסביר את החלטתו ואמר, "את מדינת ישראל שוטף גל טרור והסתה, בו מעורבים תושבי המדינה שמבצעים פיגועים, מסייעים להם ומצדיקים אותם, ואף מסיתים אחרים לבצע פשעים ומעשי רצח".

לדבריו, "אנשים אלו אינם יכולים להמשיך וליהנות ממעמד קבע של תושבי המדינה, ואפעל בכל כוחי לשלול את תושבותם ולמנוע מהם כל הטבה כלכלית שתושבות זו מעניקה".

הפיגוע בדולפינריום, אחד הקשים שידעה ישראל, התרחש בליל שבת בכניסה למועדון בחוף תל אביב. מחבל מתאבד הגיע לאירוע והתערבב בין הצעירים שעמדו בתור וחיכו להיכנס, ופוצץ את עצמו. המטען הגדול, שכלל גם רסס וחפצי מתכת חדים, גרם למותם המיידי של 17 נערים; 4 אחרים מתו מאוחר יותר מפצעיהם, ועוד 120 אנשים נפצעו בדרגות חומרה שונות.

בשנת 2002 נלכד חוסאם בדראן, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בשומרון, שהיה מעורב בפיגוע בדולפינריום ובפיגועים נוספים. הוא נדון ל-17 שנות מאסר, אך שוחרר בשנת 2011, במסגרת ההסכם לשחרור גלעד שליט.