עונש לסרבני גט: בלי אוכל מהדרין

השרים אישרו הצעת חוק שתשלול זכאות לקבלת אוכל מהדרין מסרבני גט שמרצים עונש מאסר וכן לא תאפשר להם לשהות באגף התורני.

בני משה , א' בכסלו תשע"ה

ח"כ דב ליפמן
ח"כ דב ליפמן
פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה אישרה אחר הצהריים (ראשון) הצעת חוק שמבקשת לקבוע מגבלות הלכתיות על סרבני הגט שיושבים בבתי סוהר.

בין המגבלות הכלולות בהצעה: אסירים שנכלאו בשל סרבנותם למתן גט לא יוכלו לשהות באגף התורני שירות בתי הסוהר לא ייתן להם אפשרות לקיים שיחות טלפון פרט לשיחות לטוען הרבני מטעמם או לעורך דינם, וכן הם לא יוכלו לבקש אוכל בכשרות מהדרין.

את הצעת החוק הגיש ח"כ דב ליפמן (יש עתיד), וחתמו עליה 14 חבר כנסת בהם גם חברי הבית היהודי.

חוק בתי דין רבניים מסמיך את בתי הדין הרבניים להוציא צווי הגבלה מסוגים שונים נגד בעלים המסרבים לקיים פסקי דין של גירושין. בין היתר, בסמכותם להורות על מאסר כפוי על סרבני הגט. צו כזה ניתן כיום רק במצבים קיצוניים, לאחר שאף דרך אחרת לשכנוע הסרבנים לא צלחה. אלא שהחוק הקיים אינו מספק מענה במקרים שבהם למרות שסרבן הגט נאסר, הוא ממשיך לעמוד בסירובו גם מתוך הכלא.

"הניסיון מלמד כי סרבני גט מוכנים לשהות במאסר זמן רב, ובכך למנוע מנשים רבות להשתחרר מעגינותן", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "במקרים כאלה, כל הכלים המצויים כיום בחוק - צווים האוסרים על יציאה מן הארץ ועל החזקת רשיון נהיגה והטלת עיקולים - אינם אפקטיביים, כיוון שממילא סרבן הגט נמצא במאסר".

המהלכים הכלולים בהצעת החוק צפויים לפגוע בזכויותיו של האסיר, ואולם על פי לשון החוק, "מפתחות התא מונחים בידיו של כל סרבן גט, כך שבכל עת נתונה לו האפשרות להשתחרר מההגבלות האלו ולצאת לחופשי, ככל שיקיים את פסק הדין וישחרר את האישה הכלואה במצב של עגינות".

סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן (הבית היהודי), הופיע בפני חברי ועדת השרים וביקש מהם לתמוך בחוק. הרב בן דהן, שכיהן בעבר כמנכ"ל בתי הדין הרבניים אמר כי ''ננקוט ביד קשה כנגד סרבני הגט. אדם לא יכול להתהדר בדרישות דתיות מחמירות ומצד שני לא לשמוע לפסק של בית דין רבני המחייב אותו לתת גט לאשתו".

"אמשיך לעשות כל שביכולתי לסייע בפתירת מקרים של סרבנות גט ועגינות", הוסיף סגן השר והודה לח''כ ליפמן על הצעת החוק.

ח״כ ליפמן אמר כי ״זהו צעד חשוב בדרך הארוכה למצב של אפס עגונות בישראל. הדרך עוד ארוכה, בינתיים החוק הזה ייתן מענה לאותן עגונות שמצבן קשה ביותר, הנשואות לסרבני גט עקשנים ביותר". לדבריו, "איסור שהייה באגף התורני ישבור את רוחם של אותם סרבנים המתחבאים מאחורי הדת על מנת לפגוע בנשותיהם. החוק הזה הוא צעד קטן לצמצום תופעת העגונות בישראל".