מסתמן: עמידה ביעדי גיוס החרדים לצה"ל

ברבעון הראשון לשנת הגיוס הנוכחית ועד היום גויסו לצה"ל 800 חרדים מתוך 2,300 שנדרשים בגיוס על פי היעדים שהוגדרו ע"י הממשלה.

בן שאול , ב' בכסלו תשע"ה

עצרת החרדים בירושלים
עצרת החרדים בירושלים
פלאש 90

בדיון מעקב של הוועדה המיוחדת לשוויון בנטל (ועדת שקד) שהתקיים היום (שני) הוצגו הנתונים בדבר מימוש יעדי הגיוס לצה"ל ולשירות הלאומי מאז תחילת שנת הגיוס הנוכחית.

על פי יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), ברבעון הראשון לשנת הגיוס הנוכחית (החל מחודש יולי) ועד היום גויסו לצה"ל 800 חרדים מתוך 2,300 שנדרשים בגיוס על פי היעדים שהוגדרו על ידי הממשלה, במסגרת החוק החדש ל"שוויון בנטל".

מתוך אותם חרדים שגויסו מתחילת השנה, כ-50% משרתים בשירות קרבי. על פי המסתמן, בהתאם למספר המתגייסים החרדים לצה"ל עד כה, נראה כי עד סוף שנת הגיוס ניתן יהיה לעמוד ביעדי הגיוס שהוגדרו על ידי הממשלה.

על פי נתונים שהציג ראש הרשות לשירות אזרחי לאומי שר ג'רבי שלום, מתחילת שנת הגיוס הנוכחית (החל מחודש יולי) התגייסו 299 חרדים למסגרות השונות של המנהלת, זאת בשעה שבשלב זה מספר המתגייסים היה אמור לעמוד על 500 חרדים. המשמעות היא כי המנהלת לא צפויה לעמוד ביעדי הגיוס שהגדירה הממשלה (1,800 חרדים) בסוף שנת הגיוס.

לטענת ראש הרשות, כבר בשלבים המוקדמים של חקיקת החוק לשוויון בנטל הוא התריעה שלא ניתן יהיה לעמוד ביעדי הגיוס שהגדירה הממשלה. "אני לא יכול להבטיח שנעמוד ביעדי למרות כל המאמצים שאנחנו מבצעים. קיים קושי מהותי לעמוד ביעדים מאחר שישנן מגבלות שונות בחוק שלא מאפשרות לתת תמריצים מהותיים לגיוס, חברתיים תעסוקתיים או כלכליים. במצב הנוכחי חרדי מעדיף לדחות את השירות שלו במספר שנים ואז לקבל פטור".

בתגובה לנתונים אמר מנכ"ל תנועת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אורי רגב, כי "שוב ושוב הזהירה חדו"ש ש'ריקון הבריכה', כלומר הענקת פטור לכל תלמידי הישיבות בני ה-22 ומעלה יביא להכשלת החוק. אבל איש לא היה מוכן לשמוע. איזו סיבה יש לבחור ישיבה שמקבל פטור מלא משירות צבאי להתנדב לעשות שירות אזרחי?", שאל.