בכירה פלסטינית: גינוי עבאס - לצורך דיפלומטי

חברת המועצה המחוקקת מטעם פתח' קובעת כי הגינוי שפרסם עבאס לאחר הטבח בהר נוף נאמר "במסגרת הדיפלומטיה... הוא היה מוכרח לומר זאת".

שמעון כהן , ג' בכסלו תשע"ה

בפועל הוא מעודד את הפיגועים. אבו מאזן
בפועל הוא מעודד את הפיגועים. אבו מאזן
צילום: פלאש 90

בישראל טענו וטוענים שוב ושוב שהגינוי הרפה של יו"ר הרש"פ אבו מאזן לטבח בהר נוף היה מן השפה ולחוץ ובמקביל להתבטאויות הללו הוא ממשיך ומעודד טרור ומשבח מחבלים. הטענה הישראלית מקבלת משנה תוקף לנוכח דבריה של חברת פרלמנט מטעם תנועתו של אבו מאזן, הפתח'.

"חברת המועצה המחוקקת הפלשתינית מתנועת פת"ח הצטרפה לאחרונה לשורת הבכירים הפלשתינים הטוענים כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, גינה את הפיגוע בבית הכנסת בירושלים שבו נרצחו חמישה, מסיבות דיפלומטיות בלבד". כך מדווח היום (שני) מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית'.

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות 'קודס נט', דיווח המצוטט על ידי 'מבט': "תנועת פתח' הצדיקה את הצהרתו של הנשיא הפלשתיני, מחמוד עבאס, שגינה אתמול את פעולת ירושלים. חברת המועצה המחוקקת מטעם פת"ח, נג'את אבו-בכר, אמרה שההצהרות האלה הושמעו 'במסגרת הדיפלומטיה... [הוא] מוכרח לומר זאת בפני העולם'".

נג'את אבו בכר הגדירה את התנהלותו של עבאס בזמנים אלו כ"פסגת הדיפלומטיה", אמרה ונימקה את מחויבותו לנהוג כך "משום שהוא אינו נדרש להתבטא כפי שמתבטאים כולם, שכן הוא אחראי על כל העם הפלשתיני...".

ב'מבט' מזכירים כי בכיר פלשתיני נוסף ממפלגתו של עבאס, חבר הוועד המרכזי של פת"ח תוופיק טיראוי, הסביר גם הוא, בראיון לטלוויזיה הלבנונית, כי עבאס גינה את הפיגוע מסיבות דיפלומטיות בלבד.

טיראווי נשאל על ידי מנחה בערוץ "אל-מיאדין": "האם הלחצים הם אלו שדחפו את הנשיא הפלשתיני ואת הרש"פ לנקוט את העמדה הזאת המגנה את הפעולה (הרצח בבית הכנסת)?".

בתגובה אמר טיראווי:"ראשית, אני מייצג את תנועת פת"ח ולא מייצג את הרש"פ. האח אבו מאזן הוא ראש הרש"פ, והוא מדבר באופן דיפלומטי עם דיפלומטים, נשיאים וראשי מדינות, ויש את העמדה הזו של הרש"פ. כשאני מדבר, אני אומר את העמדה של תנועת פת"ח, שבחלקה מסכימה עם עמדת הרש"פ, ובחלקה האחר יכולה לחלוק על עמדת הרש"פ. זאת, משום שתנועת פת"ח היא תנועת המונים, ועל כן, משימתה של תנועת המונים זו לקבץ את ההמונים, ולהיות נוכחת בקרב ההמונים... אני רוצה להגיד שהאחים בהנהגה הפלשתינית, ובראשם האח אבו-מאזן, לא פועלים בשביל לקבל מילה טובה מישראל או ממישהו אחר... אנו רוצים קודם כל לרצות את עמנו. עלינו קודם כל כדי לרצות את האל, ואחר כך את בני עמנו. אני אומר, יש סוגיות דיפלומטיות וסוגיות הנוגעות ליחסים בינלאומיים וליחסים עם ראשי המדינות, אלה הדברים שעליהם מדבר אבו מאזן".

עוד מוסיפים ומציינים ב'מבט' כי דבריה של הבכירה הפלשתינית אודות המניע האמתי שמאחורי דברי אבו מאזן נאמרו מספר ימים לאחר שעמוד הפייסבוק של תנועת הפתח' פרסם סרטון שבו שומר הראש של יאסר ערפאת מסביר שערפאת שיקר כאשר גינה פעולות טרור מתוך אילוץ דיפלומטי, בצירוף הטקסט: "למתנצחים - מדוע הרש"פ מגנה פעולות הקרבה עצמית".