לבני: פחד פוליטי מנע שיח עם העקורים

בהתייחסות ליישום תכנית ההתנתקות קבעה שרת המשפטים כי "פחדים פוליטיים וחולשת הפוליטיקאים" מנעו שיח עם העקורים לפני ביצוע המהלך.

יוני קמפינסקי , ג' בכסלו תשע"ה

ציפי לבני בכנס
ציפי לבני בכנס
צילום: מרכז קטיף

שרת המשפטים ח"כ ציפי לבני השתתפה אתמול (שני) ביום עיון שנערך במכון למחקרי ביטחון לאומי בת"א, תחת הכותרת "בין גוש קטיף וצוק איתן", ביוזמת מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון.

לבני סיפרה על ניסיונות שלה להיפגש עם תושבי גוש קטיף ע"מ לבצע את העקירה ויישוב מחדש מתוך הידברות. "במהלך ההתנתקות ביקשתי להיפגש עם רבנים ונציגי התיישבות", מספרת לבני, "בחוויה הזו של המפגש עם נציגי ההתיישבות הבנתי דברים שאני מודה שמי שניסח את החלטת ההתנתקות לא הביא בחשבון. הרי היו כאלה שאמרו "תנו להם צ'ק ושחררו אותם. מה העניין? זה כמו לעבור דירה". כשישבתי עם נציגי המתיישבים פתאום הבנתי מה זה יישוב קהילתי במובן הזה, ועד כמה הניתוק הוא לא רק ניתוק ממקום אלא גם פיזור של קהילה ויש לזה משמעות מאוד קשה".

לבני קוראת להשקיע יותר משאבים כדי לספק לעקורים את רמת החיים שהייתה להם לפני העקירה. "אני לא חושבת", קבעה לבני "שמדינת ישראל יכולה להסתכל דרך החור של הגרוש בצורך לאפשר למתיישבים לחיות חיים, ככל שניתן, קרובים לחיים שהם חיו אותו קודם, ולהשיב את המצב לקדמותו".

"למרות שתמכתי בהתנתקות", הבהירה שרת המשפטים, "עבדתי על מנת שהנזק והפגיעה במתיישבים תהיה קטנה ככל שאפשר וכשלנו. לקח הרבה זמן לממשלות ישראל".

לבני ביקרה את הממשלות שכשלו בטיפול בעקורים אך גם הוסיפה כי שיתוף פעולה מאת המתיישבים היה מסייע לשיקום וליישוב מחדש. לבני מבקרת את הרתיעה שהייתה למתיישבים מכל שיח עם הרשויות. "חלק מהמצב שנקלענו אליו נבע גם מפחדים פוליטיים", אומרת לבני, "חולשת הפוליטיקאים יחד עם אידיאולוגיה התיישבותית מנעה את השיח הזה". לבני סיפרה כי ראש מועצה אחד שהיה בדרכו למפגש אצלה הסתובב וחזר אחורה כי נודע לקהל הרחב שהוא הולך להיפגש עם גורמים ב"ממשלת העקירה" .

לגבי מהלך ההתנקות עצמו אמרה לבני: "אין ספק שההתנתקות השאירה בציבור הישראלי שריטה עמוקה. לא רק במתיישבים שפונו מביתם, אלא  גם בצבורים רחבים  אחרים. למרות שהייתי בן התומכות במהלך, לא חשבתי שזה יביא לשלום עלי אדמות". 

נושא ההתיישבות קיבל התייחסות משרת המשפטים שטענה כי ההתיישבות ביו"ש אכן סימנה את גבולות המדינה, אך תפקידם של אזרחי ישראל הוא לא להעניק ביטחון למדינה אלא זהו תפקידו של צה"ל וגורמי הביטחון. עוד מציעה לבני להשתמש במצרים כגורם מרכזי ולשתף פעולה עם מדינות פרגמאטיות.