היום בכנסת: גבר זו הגנה או סכנה?

ועדת הפנים מקיימת דיון אלטרנטיבי על אלימות במשפחה, ספק אם ארגוני הנשים שמחים.

אברהם בן חורין , ג' בכסלו תשע"ה

ח''כ מירי רגב
ח''כ מירי רגב
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ מירי רגב (ליכוד) תקיים היום (יום ג') דיון לגבי נתוני אלימות במשפחה, בנוכחות מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, רותם סלע.

בנוסף, תבקש לשמוע את עמדתו לגבי האמירה של השר יצחק אהרונוביץ', על המגמה להקל בקריטריונים לקבלת רישיון נשק אזרחי.

הדיון מתקיים לכבוד יום המאבק באלימות נגד נשים, והוזמנו אליו ארגוני נשים רבים, אך ספק רב אם אלה מרוצים מקיומו. זאת, משום שכותרת הדיון לא מתמקדת באלימות נגד נשים כנהוג בדיונים מעין אלה, אלא באלימות במשפחה בכלל, וכי המוזמנים אליו כוללים מספר ארגונים אשר חולקים בגלוי על הקו האנטי-גברי המאפיין את ארגוני הנשים.

בין המוזמנים גם ד"ר יואב מזא"ה מהקריה האקדמית אונו וד"ר יעל אביעד מאוניברסיטת אריאל, אשר יציגו בדיון את הספר שיצא באחרונה בעריכתם ובהוצאת אוניברסיטת אריאל – "אלימות אילמת – גברים כקורבנות”, ואשר מעורר עניין רב וסערה זוטא בחוגים אקדמיים.

בספר מאמרים מאת אנשי אקדמיה בכירים אשר מצביעים, בין השאר, על מגמה של הטיית תוצאות מחקרים באופן שמציג גברים בתור האלימים הבלעדיים במערכות יחסים זוגיות, בזמן שחוקרי השטח מצביעים על סימטריה של ממש בנטייה של נשים וגברים לנקוט אלימות בזוגיות, כולל אלימות קשה. במילים אחרות, מהמחקרים עולה כי הגברים הם אמנם יותר חזקים פיזית מנשים – ולכן פוטנציאלית יכולים לגרום נזק רב יותר – אך כל ניסיון להציגם בתור "הרעים" או "האלימים" הבלעדיים במערכות יחסים, שגוי מיסודו.

עוד צפויות לדבר בוועדת הפנים חברות הוועדה לנושא תלונות שווא וניכור הורי בלשכת עורכי הדין (מחוז ת"א) – עוה"ד פנינה יחזקאל, מאיה אלון ומורן סמון, אשר עוררו סערה בהופעתן בפני הוועדה לקידום מעמד האישה לפני חודשיים, כאשר טענו כי תלונות השווא הפכו לתופעה נרחבת.

לדברי גיל רונן, יו"ר עמותת "הפמיליסטים", למחקרים החדשים, כמו גם לטענותיהן של חברות הוועדה לנושא תלונות שווא, השלכות מרחיקות לכת לגבי מדיניות המשטרה בנושא אלימות במשפחה. "למעשה, פירוש הדברים הוא שהמדיניות הדרקונית שהמשטרה נוקטת זה 20 שנה ויותר נגד גברים צריכה להשתנות, לכזו המכבדת הן את זכויותיהם של גברים והן את זכויותיהן של נשים, ונוקטת הרתעה נגד מגישי תלונות שווא”, הסביר רונן.

בנוסף, לדבריו, יש לדיון השלכות מיידיות גם לגבי מדיניות המשטרה לגבי מתן רשיונות נשק לאזרחים. מדיניות זו הוחמרה מאוד בשנים האחרונות, בעיקר בגלל קמפיין מתמשך של ארגוני נשים שונים, הטוענים כי ריבוי נשק בידי גברים מסכן את נשותיהם. ארגונים אלה שייכים למעשה לשמאל הקיצוני, טען, והמניע שלהם אינו טהור.

בוועדה צפויים להשתתף גם נציגים של העמותה לקידום תרבות הנשק בישראל והפורום לחוסן צה"ל, אשר יטענו כי הצגתו של האזרח הנורמטיבי כמי שמהווה סכנה למשפחתו היא הצגה מניפולטיבית ומסולפת של המציאות, אשר מטשטשת את ההבדל בין חריג לבין נורמה, ומתעלמת מתפקידם של כלי הנשק בהגנה – כולל ובמיוחד על נשים וילדים.

למרות המחקרים הרבים, בממסד של ארגוני הנשים מסרבים בשלב זה להכיר בכך שגם נשים מסוגלות לנהוג באלימות, ומתעקשים להכחיש את קיומה של תופעת תלונות השווא במימדים נרחבים. חברות הוועדה בנושא תלונות שווא התקבלו בקריאות "משת"פיות!" בוועדה לקידום מעמד האישה ונראה כי הופעתן – ביחד עם זו של רונן – כה זיעזעה את הוועדה בכנסת שמישהו החליט להעלים לחלוטין כל עדות שהיא אי פעם התקיימה.

כפי שניתן לראות בעמוד שידורי הוועדה תיעוד הווידיאו של הישיבה אינו קיים כלל, למרות שקיימים כבר תיעודי וידיאו של 11 הישיבות שהתקיימו אחריו. גם הפרוטוקול של הישיבה עוד לא הופיע בעמוד הוועדה. על נסיונות ערוץ 7 לברר מה עלה בגורלו של התיעוד נתקבלה לפני כשבוע התשובה – "נבדוק".