נתניהו עומד בהבטחה?
70 מיליון ש"ח להרחבת בית אל

ראש הממשלה הורה לשר לפיד להקצות את התקציב להעברת בסיס מג"ב ביישוב לטובת בניית 300 יחידות דיור. לפיד מסרב ודורש החלטת ממשלה.

עדו בן פורת , ג' בכסלו תשע"ה

גבעת האולפנא
גבעת האולפנא
ישי קרוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה באחרונה לשר האוצר יאיר לפיד להעביר 70 מיליון שקלים לטובת העברת בסיס מג"ב ומבנים נוספים ביישוב בית אל, ובכך לעמוד בהתחייבותו ערב פינוי שכונת האולפנה - ולהרחיב את היישוב.

בעיתון "הארץ" דווח הבוקר (שלישי) כי השר לפיד מסרב להעביר את הכסף בטענה שדרושה החלטת ממשלה בעניין.

נזכיר כי בקיץ 2012, בעקבות עתירה לבג"ץ של ארגון ''יש דין'' נהרסו חמישה מבתי שכונת האולפנה בבית אל. פינוי התושבים נעשה בהסכמה שגיבש השר גלעד ארדן ולפיה הממשלה מתחייבת להרחיב את היישוב.

כדי ליישם את ההחלטה, הוחלט על פינוי בסיס משמר הגבול ששוכן בבית אל והקמת 300 יחידות דיור במקומו. הבסיס נמצא בשטח של אדמות מדינה שגודלו שמונה דונמים. לפי הדיווח של הכתב חיים לוינסון, הבסיס יפונה לצד השני של הכביש, לבסיס נטוש שאדמותיו נתפסו לצרכים צבאיים. 

הרב זלמן ברוך מלמד, ראש ישיבת בית אל שכיהן עד לאחרונה כרב היישוב, אמר לפני כחודשיים לערוץ 7 כי "ראש הממשלה הבטיח שאם אקרא להימנע מלהתנגד התנגדות ממשית להרס בתי האולפנה יוקמו 300 יחידות דיור וייבנו עוד 30 יחידות דיור לישיבה ודברים נוספים, והנה ראש הממשלה הונה אותי והוא לא עמד בהבטחתו".

''התקדמו כל האישורים וכשהדבר הגיע לאישור 300 יחידות הדיור, ראש הממשלה עצר את זה והוא מונע את קיומו. אני מאוכזב ומתוסכל מהדבר הזה. זו פגיעה אישית בי. יתר על כן, כאשר בונים 30 יחידות דיור ואת בניין הישיבה הציבור אומר ש'הרב דאג לעצמו ו-300 הבתים שראש הממשלה הבטיח לא מעניינים את הרב'".

כאמור, שר האוצר לפיד "תוקע" את הבנייה בבית אל ולטענתו תקציב בסדר גודל כזה ובפרויקט מסוג זה מצריך החלטת ממשלה.