בית הנשיא ביטל הופעה של עמיר בניון

מנכ"ל בית הנשיא הודיע כי בשל שירו החדש של בניון בו ערביי ישראל מכונים "חלאות כפויי טובה", בוטלה ההופעה שתוכננה בשבוע הבא.

חזקי ברוך , ג' בכסלו תשע"ה

הופעה מרגשת. עמיר בניון.
הופעה מרגשת. עמיר בניון.
פלאש 90

בית הנשיא הודיע היום (שלישי) לזמר והיוצר עמיר בניון כי לאור השיר שבחר להוציא השבוע, לא תתאפשר הופעתו המתוכננת במסגרת הטקס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן, שיתקיים במשכן הנשיא ביום ראשון הקרוב.

מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, כתב למארגני הטקס כי  ״על רקע פרסום שירו האחרון של עמיר בניון אתמול, אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא.

''עמיר בניון הוא אמן מוערך ויוצא דופן בכישרונו ובתרומתו למוסיקה הישראלית. לצד זה, אמירותיו בעת מתוחה ומסוכסכת זו, גם אם נאמרו מתוך סערת רגשות וכאב רב, אינן מסייעות בלשון המעטה, להרגעת הרוחות, ואינן עולות בקנה אחד עם האחריות הנדרשת ממשכן הנשיא ומכל מוסד המשפיע על הלך הרוח הציבורי – לפעול למען הפגת המתחים וביסוס השותפות בין חלקיה של החברה הישראלית'', הוסיף.

בשיר החדש של בניון, הוא מכנה את ערביי ישראל "חלאות כפויי טובה". שמו של השיר "אחמד אוהב ישראל" מציג את דמותו של ערבי המתחזה לחייכן כשכוונתו האמיתית היא לרצוח יהודים. 

גם במכון הישראלי לדמוקרטיה לא אהבו את שירו של בניון. סגן נשיא המכון הפרופסור מרדכי קרמינצר אמר כי "השיר הזה מבחיל, מביש, שמציג את ה'אחמד' כשם כולל לערבים, כאנשים בוגדניים. כלומר, הוא לוקח את העובדה שיש מחבלים מהאוכלוסייה הערבית ומכליל זאת על כל האוכלוסייה".

קרמינצר הוסיף כי "אם יוכיחו שהכוונה של בניון הוא להסית בביזוי ובגילוי איבה ועוינות כלפי אוכלוסייה מסויימת, אז הוא יואשם בהסתה לגזענות". אך לדבריו, "המדיניות הנהוגה בשנים האחרונות על ידי היועץ המשפטי לממשלה ובכלל היא להיות מאופקים בנוגע לצעדים נגד הסתה לגזענות כדי לשמור על חופש הביטוי - כך כותבי הספר 'תורת המלך' ומוכרי הדירות ליהודים בלבד לא הועמדו לדין".

אמש פרסם בניון שיר תגובה בעמוד הפייסבוק שלו: "מי יוכל לנגן לנצח את הניגון?"