אורבך תוקף את ריבלין
בניון לא שר? אני לא נואם

השר אורי אורבך מבקר את החלטת בית הנשיא לבטל הופעתו של עמיר בניון: המשרד לאזרחים ותיקים הזמין את בניון. אם הוא לא שר - לא אנאם.

שמעון כהן , ג' בכסלו תשע"ה

השר אורי אורבך
השר אורי אורבך
צילום: פלאש 90

השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, התבטא (שלישי) בביקורת חריפה על החלטת בית הנשיא לבטל את הופעתו של הזמר עמיר בניון שתוכננה לימים הקרובים.

בהודעה שפרסם השר נאמר כי "ביטול ההופעה של הזמר עמיר בניון בבית הנשיא בטקס לציון הגירוש והפליטות של יהודי ערב נעשה בניגוד לעמדתנו".

השר אורבך מוסיף ומציין כי הוא מכבד ואוהב את הנשיא ריבלין אם כי אינו אוהב את שירו של בניון אך לא יוכל לתת את ידו ל"פגיעה כה חמורה בחופש הביטוי והיצירה". לדברי אורבך "החרמת אמנים על רקע דעותיהם היא מעשה פסול ולכן לצערי לא אוכל להשתתף בטקס. אם בניון לא שר אני לא אדבר", חותם אורבך את דבריו.

במשרדו של השר אורבך מציינים ומדגישים שוב כי את בניון הזמין המשרד לאזרחים ותיקים כשם שאת הטקס כולו בבית הנשיא יזם המשרד.

נזכיר כי מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, כתב היום למארגני הטקס כי ״על רקע פרסום שירו האחרון של עמיר בניון אתמול, אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא". 

טובי הוסיף וכתב כי ''עמיר בניון הוא אמן מוערך ויוצא דופן בכישרונו ובתרומתו למוסיקה הישראלית. לצד זה, אמירותיו בעת מתוחה ומסוכסכת זו, גם אם נאמרו מתוך סערת רגשות וכאב רב, אינן מסייעות בלשון המעטה, להרגעת הרוחות, ואינן עולות בקנה אחד עם האחריות הנדרשת ממשכן הנשיא ומכל מוסד המשפיע על הלך הרוח הציבורי – לפעול למען הפגת המתחים וביסוס השותפות בין חלקיה של החברה הישראלית''.

בשיר החדש של בניון, הוא מכנה את ערביי ישראל "חלאות כפויי טובה". שמו של השיר "אחמד אוהב ישראל" מציג את דמותו של ערבי המתחזה לחייכן כשכוונתו האמיתית היא לרצוח יהודים. 

ח''כ ד''ר עליזה לביא (יש עתיד) פנתה לזמר עמיר בניון ואמרה לו: "קיבלת מתנה מדהימה - בקולך ובמילותיך אתה מצליח לפלס דרך ללבבות רבים. במקום לטפטף שמן למדורה, קח את הכישרון הנפלא שלך כדי להבריא אותנו. דבר אלינו בתקווה. לך על זה".