"הוריד בן גוריון את ראשו ואמר: נצחוני בני"

הרב אלישע וישליצקי סבור כי חוק הלאום הוא חלק מהבירור על הזהות של עם ישראל, "עם הנצח לא יוותר על בירור נוקב".

ישי קרוב , ג' בכסלו תשע"ה

החליט ומאז כלום. בן גוריון
החליט ומאז כלום. בן גוריון
פלאש 90

הרב אלישע וישליצקי התייחס בפינתו השבועית בערוץ 7 לחוק הלאום ולסערה סביבו במערכת הפוליטית.

"רבות השאלות של הזהות, המוסר והאחריות הלאומית וזה גם העניין של חוק הלאום", אמר הרב וישליצקי והוסיף כי "ההסתתרות וההתחמקות מאחורי החוק הזה ודמעות התנין שנשפכות על כך שהדמוקרטיה נפגעת כתוצאה מחוק הלאום - כל זה לא יועיל ולא יעצור את הבירור על הזהות".

הרב וישליצקי הדגיש, כי חלק משמעותי מבירור הזהות והאחריות הלאומית היא תקופת הכרזת המדינה ומלחמת השחרור "שלא היתה צודקת יותר מהמלחמה הזו להקים את מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו".

בהקשר לכך נזכר הרב וישליצקי במפגש שהיה לו ולחבריו למדרשית נעם בפרדס חנה, עם דוד בן גוריון בשדה בוקר, "הוא ראה את הכיפה על ראשנו ואמר כי הוא אישית חושב שהיו שני ישעיהו, אך הוא מתחייב לא להגיד זאת יותר כדי לא לפגוע ברגשותינו".

"נכנסים לצריף, יושבים מסביבו, שומעים את החזון הנפלא, את הגבורה לצאת ולהילחם. במהלך השיחה שאל מישהו: מה היה המניע שלך והמוטיבציה לכל המהלך של הקמת המדינה והפרחת הנגב? בן גוריון הסתכל אליו ושאל בתמיה: איך אתה כחובש כיפה שואל שאלה כזו, אני חי מכח הנביאים והצביע על זרי הנחושת שהיו על שולחן העבודה שלו, עליהם חקוקים פסוקים מנבואת ישעיהו בפרקי הנחמה והגאולה. שאל התלמיד: כבוד בן גוריון, זה ישעיהו א' או ישעיהו ב', הוריד בן גוריון את ראשו ואמר 'נצחוני בני'".

הרב וישליצקי המשיך בפינתו ואמר כי "דבר אלוקינו יקום בעולם - התורה שבכתב ושבעל פה, בנביאים ובכתובים. עם ישראל לא מפחד מדרך ארוכה - גם לא מאלה שמנסים להרך את לבבו ולהפחידו בכל מיני הגנות על דמוקרטיות. עם הנצח לא יוותר על בירור נוקב. הגיע הזמן להסיר את המסווה מכל מיני דיונים של היסח הדעת ולהעמיד את השאלה המוסרית, הציונית והאלוקית בראש כל השאלות הלאומיות".