שגריר ארה"ב התפלל בבית הכנסת בו בוצע הטבח

"ראיתי צורך גדול לבוא לפה ביום האחרון לשבעה של הנרצחים", אמר השגריר, דן שפירו.

חזקי ברוך , ג' בכסלו תשע"ה

שפירו בתפילה
שפירו בתפילה
צילום: דוברות איחוד הצלה

שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו הגיע הבוקר (שלישי) להתפלל בבית הכנסת בהר נוף בו בוצע לפני שבוע הטבח בו נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר.

השגריר שפירו הגיע לבית הכנסת מלווה בנשיא ארגון "איחוד הצלה" אלי ביר, במנכ"ל קרן ישראלייף אלי פולק המתנדב ב"איחוד הצלה" ובמתנדבי "איחוד הצלה" שהגיעו בין הראשונים למקום האירוע בשבוע שעבר.

השגריר התפלל במקום כשהוא עטוף בטלית ותפילין לראשו וידו. "ראיתי צורך גדול לבוא לפה ביום האחרון לשבעה של הנרצחים", אמר השגריר שפירו. "רציתי להיות פה עם המתפללים ועם אנשי 'איחוד הצלה' שפעלו במסירות רבה להצלת חיים".

ביר הודה לשגריר שפירו על הביקור ואמר, "אנחנו עומדים במקום שבו לפני שבוע נרצחו יהודים בגלל יהדותם, אירוע שהכאיב לכל יהודי בארץ ובעולם. אבל למרות הכאב אנו ממשיכים לחיות פה ולהתפלל, והדבר נותן לנו כוח להמשיך ולהציל חיים".

יו"ר "איחוד הצלה" זאב קשש אמר היום, "מתנדבינו שפעלו בבית הכנסת בשבוע שעבר ראו מחזה זוועה של יהודים שנרצחו כשהם עטופים בטלית ותפילין. תמיכת השגריר מעודדת אותנו והערכתו מסייעת למתנדבים בהתמודדות הקשה".

השגריר שפירו פגש בקהילת בית הכנסת, שרבים מהחברים בה הינם גם אזרחי ארצות הברית. חלק מהמתפללים שפגש היו בין יושבי בית הכנסת בזמן שפרצו אליו המחבלים וראו את חבריהם נרצחים מול עיניהם. המתפללים סיפרו לשגריר על שהתרחש והראו לו את חורי פגיעת הקליעים של המחבלים בארון הקודש.

לאחר התפילה שמע שפירו מפי החובש דניאל בן-דוד שהיה איש ההצלה הראשון במקום עדות על האירוע. "אני מתגורר ליד בית הכנסת", סיפר בן-דוד, "כשהגעתי לבית הכנסת המחבלים עדיין ירו. תפסתי מחסה בזמן קרב היריות בין השוטרים למחבלים. ברגע שהתאפשר נכנסתי לבית הכנסת וראיתי את מחזה הזוועה של ההרוגים שוכבים על הרצפה עטופים בטליתות מגואלות בדם. מיהרתי לטפל בפצועים עם רופאים, פרמדיקים וחובשים מתנדבים ב'איחוד הצלה' שהגיעו גם הם למקום במהירות".

השגריר שפירו פגש גם בד"ר ג'ויס מורל, רופאה מתנדבת בארגון המתגוררת בשכונת הר נוף שעלתה לישראל לפני שנתיים מקנדה והיתה גם היא בין אנשי ההצלה הראשונים במקום. "מעולם לא ראיתי פציעות מהסוג שראיתי באירוע הזה", אמרה הרופאה.