אש"ף נגד "חוק הלאום"

אש"ף מזהיר את ישראל מפני השלכות חוק הלאום היהודי, וטוען כי בכך ייסתם הגולל על פתרון שתי המדינות ויתבטלו ההסכמים הקיימים.

דלית הלוי , ג' בכסלו תשע"ה

בפועל הוא מעודד את הפיגועים. אבו מאזן
בפועל הוא מעודד את הפיגועים. אבו מאזן
צילום: פלאש 90

הוועד הפועל של אש"ף, בראשו עומד מחמוד עבאס (אבו מאזן), גינה בתוקף את החלטת ממשלת "הכיבוש הישראלי" (כהגדרתו) לאשר את הצעת חוק-יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי.

בהודעה רשמית שפרסם הוועד הפועל היום (שלישי) נאמר, כי "חוק זה ישים קץ לפתרון שתי המדינות בכך שיכפה את תכנית ישראל הגדולה והאופי היהודי של המדינה על אדמת פלסטין ההיסטורית, והוא יהיה בבחינת ביטול ישראלי חד צדדי של מסמך ההכרה ההדדית משנת 1993”.

עוד צוין בהודעה, כי "חוק המדינה היהודית הוא החלטה פוליטית גזענית שנועדה לשלול את הזכויות הפלסטיניות ולהשתלט על האדמה, והוא עוד בסתירה לחוק הבינלאומי... וממסד בחוק את הגזענות והאפלייה בכל תחומי החיים, בדרך למימוש תכנית נתניהו להפוך את ישראל למדינה המתבססת על גזענות בהתאם לחוק".

לדברי הוועד הפועל של אש"ף, “מה שנקרא המולדת ההיסטורית הלאומית של העם היהודי היא ביטוי גזעני אידאולוגי מדיר, וניסיון לעוות ולזייף את הנרטיב הפלסטיני ההיסטורי... והוא יוצר לגיטימציה נגדם (העם הפלסטיני בישראל) ומכשיר את הקרקע לגירושם ולעקירתם באמתלה של חוק, שכן הם אינם נימנים על הלאום היהודי".

נציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שלישי) לסערה סביב חוק הלאום, במהלך מפגש בין ממשלות ישראל-צ'כיה. לדבריו הכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי זה הבסיס לכל הסכם שלום. "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. ישראל היא מדינה דמוקרטית למופת - כך הייתה וכך תהיה". 

"מדינה שמעגנת שוויון זכויות אישי לכל אחד ואחת מאזרחיה. אני לא מכיר מדינה דמוקרטית ותוססת יותר מישראל בעולם, בוודאי לא באזורנו. הדמוקרטיה הזאת מובטחת. מה שקוראים עליו תיגר זה היותה של ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, ועל כן אנחנו נעדכן לפי חוק את הזכות הלאומית הזאת של העם היהודי לצד הבטחת הזכויות האישיות של כל אזרחיה", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש כי הוא מקדם את החוק בצורה כזו שתשלב את שני העקרונות הללו. ''אנחנו נמשיך לעשות את זה כדי להבהיר את העובדה שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיף.