"המנהל השמאלן" יספק הסברים

משרד הכלכלה דורש הסברים ממנהל בית ספר שהתבטא כי יתקשה לקבל מורה המתגורר מעבר לקו הירוק.

עוזי ברוך , ג' בכסלו תשע"ה

בנט באשקלון
בנט באשקלון
יוני קמפינסקי

מנהל בית הספר ע"ש אלתרמן בתל אביב, רם כהן, יידרש לספק הבהרות בנוגע להתבטאות שהשמיע במסגרת ראיון טלוויזיוני בו הודה כי "יתקשה" לקבל לבית ספרו מורים המתגוררים מעבר לקו הירוק.

במכתב שנשלח לכבהן על ידי נציבות שוויון זכויות בעבודה, המסונפת למשרד הכלכלה, הובהר כי אי קבלת מורים לעבודה על רקע מקום מגוריהם מהווה אפליה אסורה. לאור זאת נדרש כהן להעביר את הבהרתו לנציבות תוך 14 ימים.

הראיון המדובר התקיים בתחילת השנה בחדשות ערוץ 2 על רקע פרשת המורה אדם ורטה. כהן, שיצא להגנתו של ורטה נדרש על ידי המראיינים להתייחס לסוגיית העסקת עובדים מורים המתגוררים בהתנחלויות.

בתשובתו הודה כהן כי לראייתו ישנה בעייתיות בדבר ואמר כי "יתקשה" להעסיק מורה שיבקש להתקבל לעבודה תחתיו אם מקום מגוריו אינו בתחומי הקו הירוק. בימים האחרונים התקבלה תלונה בנושא בנציבות שוויון הזכויות בעבודה, שם הוחלט לדרוש מכהן הבהרות, דבר שנמנע מהנציבות עקב העדר תלונה עד כה.

שר הכלכלה נפתלי בנט הממונה על הנציבות מתוקף תפקידו התייחס לדבריו של כהן ולמכתב שבנשלח אליו ואמר, "אפלייה בקבלה למקום עבודה על רקע מקום מגורים היא פסולה, ודאי כשהיא מונהגת על ידי איש חינוך. משרד הכלכלה ואני כשר ננקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת לוודא כי איש לא יופלה לרעה רק מכיוון שכתובתו אינה תואמת את השקפת העולם של מעבידו".

זו אינה הפעם הראשונה שבה כהן, המזוהה באופן מובהק עם השמאל הקיצוני, נדרש לספק הסברים לרשויות על התבטאויות בעייתיות מבית מדרשו. בפעם הקודמת כאשר בעודו משמש כמנהל בית ספר פרסם מאמר בעיתון "הארץ" בו קרא להצביע למפלגות שעמדותיהן השמאליות מובהקות.

במאמר שפרסם כהן במשותף עם פרופ' אורית קידר מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית, קראו השניים להצביע למפלגות כדוגמת חדש ומרצ.

 "מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' אינה מהווה אלטרנטיבה למצביעי הימין, אלא מחלישה את השמאל האדום והופכת אותו לוורוד דהוי...דמוקרטיה שהליכוד-ביתנו עומד בראשה זקוקה לאופוזיציה לוחמת, לאלטרנטיבה אמיתית ואמיצה; לא לכזאת שפוחדת לומר את המלה כיבוש. חד"ש, שאותה אבינרי אפילו לא מזכיר כמפלגה לגיטימית, זוקפת לזכותה חקיקה חברתית ומתקדמת שהצליחה להעביר בכנסת הימנית ביותר שהיתה כאן אי פעם. היא גם הצליחה לבלום חלק ניכר מניסיונות החקיקה האנטי דמוקרטיים של ממשלת נתניהו, והיתה זו שהובילה את ההתנגדות לחוק למניעת הסתננות, הדראקוני והמביש. חד"ש, וכמותה גם מרצ, הוכיחו שהן אינן מוכנות להידרס תחת גלגלי הרוב, והציגו אלטרנטיבה אמיתית לשיח מתלהם, אינטרסנטי ואלים; הן אלה שיצאו חוצץ נגדו. באקלים הפוליטי הנוכחי, חיזוק הכוחות האלה הוא הפעולה האחראית ביותר".