'פרס מפעל הפיס למשורר פרו פלשתיני?'

יו"ר הפורום המשפטי: לבחון מחדש את זכיית יצחק לאור בפרס מפעל הפיס. "סרבן הפועל נגד המדינה ושבאמתחתו תלונות חמורות לא ראוי לפרס".

שמעון כהן , ד' בכסלו תשע"ה

להפיק לקחים. עוזי דיין
להפיק לקחים. עוזי דיין
צילום: פלאש 90

עו"ד יוסי פוקס , יו"ר הפורום המשפטי למען ישראל פנה לאלוף (מיל.) עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס, עם היוודע דבר זכייתו של לאור בפרס מפעל הפיס לאומנויות ולמדעים בתחום השירה.

פוקס כתב כי השופטים התעלמו מכך שמדובר באיש שמאל רדיקלי, חבר בארגונים אנטי ישראלים, בעל עמדות פוסט ציוניות, סרבן שירות. "היעלה על הדעת, שמפעל הפיס, אשר הוקם לקידום החברה והקהילה הישראלית, יעניק את פרס לנדאו לאדם שרואה במדינת ישראל את "המבצר האחרון של הקולוניאליזם בעולם"?", שאל פוקס וקבע כי "הענקת הפרס למשורר פרו-פלשתיני אשר מזה עשרות שנים מחרף ומגדף את הציונות ואת מגשימיה אינה ראויה".

בפורום המשפטי טוענים כי "גם במישור המוסרי, ישנו קושי ממשי בהענקת פרס לנדאו, ליצחק לאור, שכן בעבר הוגשה נגדו תלונה במשטרה בגין מעשה אונס, ולמעשה רק בשל חוק ההתיישנות לאור לא נחקר, והיו גם טענות מצד נשים נוספות על הטרדות מיניות, אשר התייחסו לתקופה שקדמה לחוק נגד הטרדה מינית".

"מדינת ישראל העניקה למפעל הפיס מעמד מיוחד בחוק. מדובר בגוף ציבורי מרכזי ואין הוא יכול להתעלם ממעשיו של האיש, אשר מקצתם הובאו לעיל וזאת ללא קשר להיותו משורר ויוצר מוכשר", אומר עו"ד פוקס ותובע מדיין להשיב את ההחלטה לשופטים ולבקש מהם לבחון מחדש את זכייתו של יצחק לאור בפרס ע"ש לנדאו לשנת 2014, בשל ההיבטים הציבוריים הבעייתיים של החלטתם והמסר השלילי שהיא מעבירה לציבור הרחב.