ציפי לבני תוקעת את החוק נגד זועבי

שרת המשפטים הגישה ערר נגד "חוק זועבי" שיאפשר את סילוקה מהכנסת. יוזם החוק ח"כ רותם: המילה האחרונה עדיין לא נאמרה.

חזקי ברוך , ד' בכסלו תשע"ה

ציפי לבני
ציפי לבני
Ohad Zwigenberg/flash 90

שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה) מטרפדת את הצעת החוק שזכתה לכינוי "חוק זועבי" שתאפשר לסלק מהכנסת את חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד.

לבני ערערה על כך שההכרעה בשאלה האם הצעת החוק תעלה במליאת הכנסת, התקבלה בהנהלת הקואליציה ולא בוועדת השרים לענייני חקיקה. בעקבות הערר, הדיון שהיה אמור להתקיים היום במליאה ידחה בשלב זה.

על פי נוסח החוק, מליאת הכנסת תוכל להדיח - ברוב של 61 ח"כים - אחד מחבריה, שהביע תמיכה בארגון טרור או מדינה הנלחמת בישראל. קודם להצבעה בכנסת תתבקש ועדת הכנסת להמליץ לפני הח"כים על ההדחה.

לפי נוסח החוק, "ח"כ שבעת מלחמה או פעולה מלחמתית נגד מדינת אויב או ארגון טרור, פרסם דברי תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל, תיפסק כהונתו בכנסת ביום שבו החליטה הכנסת ברוב חבריה ובהמלצת ועדת הכנסת, שהדברים שפרסם הם תמיכה כאמור".

החוק הוגש על ידי ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) וחתומים עליו עוד 27 ח"כים, בהם חיליק בר (עבודה), רינה פרנקל (יש עתיד), דוד צור (התנועה) וכן ח"כים מש"ס, יהדות התורה, הליכוד והבית היהודי.

ח"כ רותם מתח ביקורת על שרת המשפטים בעקבות הערר שהגישה. "אף מדינה בעולם אינה מאפשרת לאנשים החותרים תחת יסודות קיומה ותומכים בארגוני טרור לכהן כחברי פרלמנט.

''הצעת החוק שהגשתי היתה חתומה על ידי כמעט כל סיעות הבית ומפתיע כי מסיבות פופוליסטיות ושיקולי בחירות הוגש ערר על ההחלטה. המילה האחרונה עדיין לא נאמרה וישראל ביתנו תאבק לקידום החוק", הבהיר.

נזכיר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע השבוע כי בכוונתו לתמוך בהצעת החוק. "ראש הממשלה החליט לתמוך בתיקון חוק האזרחות לפקיעת כהונתו של חבר כנסת המביע תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל", אמרה סגנית שר הפנים ח"כ פאינה קירשנבאום. "לא מדובר בעניין של ימין או שמאל, ועל כך יעידו חברי הכנסת החתומים על ההצעה מכל סיעות הקואליציה. ח"כ זועבי אינה מייצגת את ערביי ישראל אלא את חמאס והתנועה האיסלאמית".