הוואקף בונה בהר הבית ואנחנו שותקים

צילומים מהתקופה האחרונה בהר הבית מלמדים על המשך הבנייה שמבצע הוואקף במתחם הר הבית. "ללא אישור וללא סמכות".

שמעון כהן , ד' בכסלו תשע"ה

ממשיכים לבנות
ממשיכים לבנות
צילום: מהעולים להר

צילומים שצולמו במתחם הר הבית מלמדים כי הוואקף ממשיך בבניה במתחם ההר ללא היתרים וללא הרשאה כנדרש בחוק.

על הצילומים שבוצעו ביום שני השבוע על ידי אחד העולים לביקור בהר שוחחנו עם האדריכל גדעון חרל"פ שפנה אל מנהל רישוי ופיקוח בעיריית ירושלים בדרישה "לטפל בדחיפות בחריגת בנייה ובנייה בלתי חוקית בהר הבית", כלשונו.

חרל"פ מבהיר כי מהתמונות מתברר כי "הוואקף בונה ללא היתר בניה מאף אחד. הוא מציב קונסטרוקציות לגנראטורים שגם להם אין היתר בטיחותי ואישורים", הוא אומר וקובע כי הגנראטורים שפורסם כי נתרמו על ידי המלך הירדני למתחם ההר הם דיווחי שקר. לדבריו את הגנראטורים רכש הוואקף מחברות ישראליות בכסף מלא.

"ההספק של הגנראטורים הללו הוא ענק ואינו פרופורציונאלי למתחם הר הבית. הם יכולים להאיר עם זה חצי מהעיר העתיקה. יש כאן ניצנים של פגיעה בריבונות הישראלית", קובע חרל"פ.

בתמונות שצולמו בפינה הצפון מזרחית ניתן לראות מה שנראה כתחילתה של בנייה במקום. חרל"פ מסביר כי "כל מי שבונה גנראטורים ענקיים כאלה צריך לעמוד בדרישות בטיחות, כיבוי אש, הגנה מחומרי דלק וסולר וכו'. פניתי לכל הרשויות כמו משרד הביטחון, המשרד להגנת העורף ועוד וכעת מנסים ליצור כיסוי בטיחותי אבל פוגעים עוד יותר בארכיטקטורה של המקום הקדוש הזה".

"צריך לעשות כאן חפירה ארכיאולוגית באופן מושכל ללא פגיעה נופית, ללא פגיעה בארכיאולוגיה ועוד. מעבר לכך הם לא בעלי הבית. בעל בית יכול לבקש בקשה להיתר. הם לא בעלי הבית ולכן הם לא יכולים לבקש אישור בכלל. הוואקף לא יכול לבנות מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה. מי שמשתף איתם פעולה במיוחד במקום רגיש כזה דינו כמו מי שביצע כל עבירת בנייה".

כאמור, חרל"פ פנה לממונה בעיריית ירושלים בדרישה לאכוף את החוק. עד כה לא הגיעה תגובה. חרל"פ ממתין.

יצוין כי על הצילומים שוחחנו גם עם עורך הדין ישראל כספי, איש הועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית. לדבריו מדובר בצילומים מטרידים שלפי שעה לא ממש ברור באיזה יום צולמו. הוא עצמו ביקש הבהרות באשר לתצלומים ומשמעותם ולפי שעה לא קיבל הסבר כלשהו. לדבריו כל המתרחש במקום כולל הצבת הגנראטורים לפני כשנה, מהלך שעליו התריע והתלונן הוא "איוולת ורעות רוח", כהגדרתו. כעת גם הוא ממתין להסברים.