צריף בן גוריון חודש: "חזון הפרחת הנגב"

בן גוריון נישא על כנפי חזונו הגדול לפתח את הנגב. הוא התייצב בפתח הצריף הזה בבגדי חאקי לקבל את פני העולים אליו לרגל, סיפר רה"מ.

חזקי ברוך , ה' בכסלו תשע"ה

נתניהו בצריף בן גוריון
נתניהו בצריף בן גוריון
צילום: עמוס בן גרשום - לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו חנך היום (חמישי) את אתר צריף בן-גוריון שחודש על ידי "התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - ציוני דרך" במשרד ראש הממשלה, בשיתוף קרן היסוד, המכון למורשת בן גוריון ובסיוע התורמים שְרוּל ומרינה פּרָייס ונוֹרְמַה דְרִימֶר.

הצריף הוקם כאתר על פי בקשתו של בן גוריון בצוואתו: לפתוח את צריף המגורים שלו ושל פולה אשתו לציבור הרחב. האתר המחודש, מזמן למבקרים מפגש עם דמותו, הגותו וחזונו של בן גוריון ועם הנושאים שעמדו על סדר יומה של החברה הישראלית ורלוונטיים גם היום - חזון הנגב, ההתיישבות, החלוציות, הקמת חברה מתוקנת, מנהיגות, צה"ל, עלייה, הקשר ליהדות העולם, מיעוטים בישראל ומדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

באירוע השתתפו יו"ר קרן היסוד, אליעזר (מודי) זנדברג, התורמים, יו"ר המועצות האזורית וראש מועצת רמת הנגב שמוליק ריפמן, יו"ר המועצה של המכון למורשת בן גוריון אהרון ידלין, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים עומרי שלמון, נכדו של דוד בן גוריון ד"ר משה בן אליעזר, אנשי המכון למורשת בן גוריון ואנשי המדרשה ע"ש בן גוריון.

ראש הממשלה נתניהו אמר באירוע, "אני נרגש משום שביקרתי כאן בהיותי חייל לפני הרבה שנים, עמדתי מחוץ לצריף ונפעמתי אז מגודל המעשה שעשה דוד בן גוריון בכלל ובהגיעו לכאן בפרט. מתחם הצריפים הזה, שבמרכזו הבית בו התגורר דוד בן גוריון, הוא סמל מוחשי ומובהק של חזון הפרחת הנגב''.

"בן גוריון נישא על כנפי חזונו הגדול לפתח את הנגב, להדביר את המדבר. הוא התייצב בפתח הצריף הזה בבגדי חאקי לקבל את פני העולים אליו לרגל - והיו רבים כאלה. מי לא ביקר כאן? ראשי מדינות ומנהיגי עולם, אנשי ציבור שביקשו עצה ותמיכה. קצת מזכיר את ג'פרסון ואחוזתו, מתלונן אחרי שהוא עזב את הנשיאות שלא היה לו רגע מנוח - כולם באו, שיירות שיירות, וכך גם קרה כאן. היו באים מדינאים, סופרים, אנשי רוח ומשלחות של מטיילים שכבשו ברגליהם את מרחבי הנגב. מזכ"ל האו"ם דאג האמרשלד הטריח את עצמו לצריף, ראש ממשלת בורמה, מלך נפאל, קנצלר גרמניה קונרד אדנאואר, אורחים רבים אחרים.

"רבים מאתנו זוכרים את ימי ההולדת של בן גוריון", נזכר ראש הממשלה. ''כשהגיע לגבורות נהרו לשדה בוקר נחשולי אדם, אלפים רבים, לחגוג עמו את יום הולדתו ה-80. ובין הבאים היה גם חמי, שמואל בן ארצי זכרונו לברכה, ובתו הקטנה, רעייתי שרה, שנלוותה אליו כילדה.

''במסגרת האירוע נערך מושב של חוג התנ"ך, אותו ייסד בן גוריון, וחמי, שהיה בין משתתפיו הקבועים של החוג, היה חוקר תנ"ך גדול, הגיע לקיבוץ עם משפחתו כדי לברך את בן גוריון, ובהזדמנות זו לדון עמו בסוגיות מספר מלכים", סיפר נתניהו.

צילום: תכנית מורשת במשרד רה''מ