מקרא ואגדה בדירה נאה

פרופ' אביגדור שנאן החוקר את הספרות היהודית הקדומה, מצליח לכרוך קריאה מרתקת בספרות האגדה עם הערות תלמידיו - עליו עצמו.

ישי קרוב , ח' בכסלו תשע"ה

לומדות גמרא במדרשת לינדנבאום
לומדות גמרא במדרשת לינדנבאום
יוני קמפינסקי

אלפי שנאן
פרופ' אביגדור שנאן
הוצאת ידיעות ספרים, 392 עמ'.

בספרו של פרפ' אביגדור שנאן, "אלפי שנאן", מובאים שישה עשר מאמרים שפרסם במהלך השנים. לרגל פרישתו מהוראה בחוג לספרות באוניברסיטה העברית, מה מתאים יותר מתגובות של תלמידיו בסיום כל מאמר.

בכל מאמר מוצגת התבוננות על המקרא בראי ספרות האגדה, תפילות ותרגומן, מעשי חכמים ועוד.

מדובר באוסף מדוקדק של מקורות באותו נושא, מבלי שהמחבר עושה לעצמו הנחות - גם אם אחד המקורות לא מתיישב בדיוק עם המסקנה אליה ביקש להוביל, כמו במאמר על העיסוק בבגדי יוסף לאורך חומש בראשית, השיקוף בדורות הבאים וההשוואה לירושלים.

בסיום כל מאמר מובאת תגובה של אחד מתלמידיו, מאלה שהנחה בכתיבת הדוקטורט. המגיבים בחרו כל אחד בדרך אחרת: מהם שהאירו על המאמר, מהם שניתחו או הוסיפו, והכל בקצרה ובלשון בהירה.

בזאת קסמו של הספר- השפה פשטה ובהירה, הכתיבה המדעית נדחקה להערות השוליים מחויבות המציאות והבלתי נמנעות, וכל זאת מבלי לפגוע ברמה הגבוהה של מלאי ומגוון המקורות והכתיבה המרתקת.

בנוסף, יש לציין כי הכתיבה המדעית המחייבת לא הצליחה לגרום לפרופ' שנאן להכניס דעות נוצריות לתוך מסקנותיו, אלא לציינן באופן ההכרחי ומבלי לשלבן במאמר עצמו. שכן, כפי שכתבה אחת מתלמידותיו בתגובתה על מאמר בנושא המקושש בספרות חז''ל: "...מחד גיסא שום דבר אנושי אינו זר להם, ומאידך גיסא הם יודעים כי יש אדון לבירה ואליו הם נושאים את עיניהם בכל עת. שילוב זה של הומניות ואמונה מאפיין גם את מורנו...".