"הקבורה של ימינו תאכל את ארץ ישראל"

בוועידת הקבורה היהודית נערך דיון מיוחד על שיטות הקבורה בישראל. הרב ערוסי הציע: למה לא לחזור למערות? מעל הקרקע אין בעיית טומאה.

יוני קמפינסקי , ח' בכסלו תשע"ה

הדיון בכנס
הדיון בכנס
צילום: יח''צ

במסגרת הוועידה הראשונה לקבורה יהודית שנערכה היום (ראשון) בקריית שדה התעופה, נערך פאנל בנושא "קבורה - הלכה למעשה", בו דנו הרבנים, בין השאר, באפשרויות הקבורה השונות בבתי העלמין בישראל.

רבה של קרית אונו, הרב ד"ר רצון ערוסי, הזהיר כי "הקבורה של ימינו, קבר ליד קבר, בקבורה מרחבית, תאכל לנו את כל ארץ ישראל. למה לא לחזור למערות? אם החמאס יודע לעשות מנהרות, אנחנו לא יכולים לעשות מערות בבטני ההרים?".

הרב ערוסי תהה מדוע צריך לקבור מעל שטח האדמה. "מתחת לשטח, בתוך בטני ההרים, שם רבותיי ניתן לעשות מערות וכוכים ואפשר לקבור עד בלי די... הכוכים זה אדמה, היא סלע, לא שום דבר אחר, שם אפשר לקבור. מעל זה אין בעיה של טומאה, אפשר לגור, אפשר להתיישב".

הרב אליהו שלזינגר, רב שכונת גילה בירושלים ועד לאחרונה הרב הפוסק של המועצה הדתית בבירה, סיפר כי בני משפחות של נפטרים מצטערים לשמוע שיוכלו לקבור את יקירם רק בקומות. ''הצער שלהם כפול, קודם כל הם מצטערים על כך שנפטר להם מי שנפטר ועולה על כולנה הצער על מקום קבורה שלא כפי שהם היו רגילים, לא כמסורת אבותיהם, אבותינו. ואז מחפשים דרכים, מחפשים פרוטקציות, איך אפשר למצוא מקום קבורה כמסורת אבותינו", העיד.

"מי שהכניס אותי לעניין הזה היה מרן הרב אלישיב זצ"ל", הוסיף הרב שלזינגר, ''הוא ביקש ממני לפעול ככל יכולתי כדי למנוע את הקבורה בקומות. שאלתי אותו - כבוד הרב, האם הקבורה בקומות לא נקראת הלכה לפי ההלכה? הוא אמר לי - אי אפשר לומר שזה לא קבורה אבל לא זאת המסורת שלנו, המסורת שלנו היא בקבורת שדה כפי שנהגו במאות השנים האחרונות בכל העולם כולו.

הרב שלזינגר הציע פתרון - ליצור לשני סוגי קבורה, "בואו נעשה קבורה של מהדרין וקבורה רגילה. מי שלא כל כך מקפיד, ולא כל כך משנה לו - ייקבר בקבורה של קומות, שבדיעבד גם זו קבורה. אבל לא להזניח את זה שאנחנו חייבים למצוא מקומות ושטחים כדי להמשיך את מסורת אבותינו בקבורת שדה רגילה.

"זה חשוב עד מאוד, יש אנשים שבשבילם זה עניין של ייהרג ובל יעבור. ואם אתם טוענים שאין מקומות ואין שטחים, תאמינו לי - אם רק היו צריכים לעשות איצטדיון, תמיד היו מוצאים מקום, ואם היו רוצים לעשות עוד קניון, מיד היו מוצאים מקום".

רב חברא קדישא בחיפה, הרב ישראל דב רוזנטל, סיפר שאביו (הרב יעקב ניסן רוזנטל זצ''ל) בדק לעומק את הסוגיה ואישר לקבור בקומות. "בשנתיים האחרונות, קם יהודי, לא אציין את שמו, החליט שזה לא מוצא חן בעיניו והוא התחיל לעשות רעש", סיפר.

הרב רוזנטל ציין כי אותו האיש "לא ציטט את כל האמת" כאשר ניגש להתייעץ עם גדולי הרבנים.

הרב יעקב רוז'ה, חבר מועצת הרבנות הראשית ורב החברות קדישא, סיכם כי "כאשר חברא קדישא מסוימת, זו או אחרת, רוצה לשנות את תהליך הקבורה או כל נושא אחר, לא נעשה מאומה בלי להתייעץ עם גדולי הדור. שום פעולה לא נעשתה בגלל מחשבה של מישהו כזה או אחר".

"בשעה שבאה שאלה בפני פוסק, הדבר הראשון והחשוב ביותר זה לבדוק את העובדות. שלב ראשון לברר את העובדות, ורק אחר-כך לבוא ולפסוק. אי אפשר על סמך אדם שמתלונן שמשהו לא מוצא חן בעיניו להגיד - זה לא בסדר. צריך לראות".