ח"כ בר מציג: חוק מגילת העצמאות

ח"כ חיליק בר (העבודה) יציג את הצעת חוק מגילת העצמאות. לדבריו מדובר בחלופה ההולמת לחוק הלאום.

חזקי ברוך , ח' בכסלו תשע"ה

חיליק בר
חיליק בר
צילום: פלאש 90

ח"כ חיליק בר (העבודה) יגיש מחר (שני) את הצעת החוק 'מגילת העצמאות', בתגובה לחוק הלאום אותו מקדם ראש הממשלה.

"בימים אלו", הסביר בר, "בהם מוצעות הצעות שונות ל'חוק הלאום' ובעקבות כך מתעוררים קולות לאומניים, וקיצוניים המציעים או רומזים להדרה או לאפליה של אוכלוסיות בחברה האזרחית בישראל, חשוב מאוד לתת, סוף סוף, תוקף חוקי למגילת העצמאות, לקדש את עקרונות וערכי השוויון עליהם היא מבוססת ולהזכיר לכולנו את הדרך אליה התחייבנו כאבן יסוד מרכזית עליה מושתתת מדינה ישראל".

הוא הסביר כי מגילת העצמאות, עליה חתמו נציגי מועצת העם בעת מעמד הכרזת העצמאות, מעגן עקרונות יסוד בסיסיים לזהות המדינה, "המגילה מתייחסת להיות מדינת ישראל מדינתו וביתו לאומי של העם היהודי, אך גם שבה ומפרטת את מחויבותה של המדינה כלפי כלל אזרחי המדינה: שמירה והגנה על שוויון וזכויות האדם והאזרח, ללא הבדל מוצא, דת ומין. הצעת חוק זו באה להציב באופן רשמי את מסמך מגילת העצמאות בספר החוקים של מדינת ישראל, לתקף את ערכיה ולתת למגילה ולערכיה תוקף חוקי. המטרה של החוק הינה גם להבטיח את שוויון הזכויות לכלל אזרחי המדינה, ולהתייחס בחקיקה גם לאופייה היהודי וגם לאופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל, ולתת לראשונה למסמך ערכי וחשוב זה תוקף חוקי".

ח"כ חיליק בר אמר כי "חוק 'מגילת העצמאות' הוא התשובה הציונית והדמוקרטית האמיתית וההולמת לגרסאות השונות של חוק הלאום".

"חוק הלאום יוצר משבר אמון חריף בנינו לבין המיעוטים בישראל, משבר מיותר שאפשר לפתור. מדהים לחשוב שמגילת העצמאות מעולם לא קיבלה מעמד חוקי. זו ההזדמנות גם לתקן העוולה ולתת למגילה תוקף חוקי, וגם לפתור את הבערה המסוכנת שמתחוללת סביב חוק הלאום. אני קורא לכלל חברי הכנסת להצטרף ולתמוך בחוק חשוב זה".