כתובות נאצה על קירות בית כנסת בתל-אביב

"במקום בו מחוקקים חוקי לאום ישרפו ספרים", כך נכתב על קירות בית כנסת תל אביבי הפועל ברוח ''צהר''. ספרים הוצתו בסמוך לבית הכנסת.

שמעון כהן , ח' בכסלו תשע"ה

הכתובת על קיר בית הכנסת
הכתובת על קיר בית הכנסת
צילום: צהר

בבית הכנסת הבינלאומי שבתל אביב, בית כנסת הפועל ברוח ארגון רבני צהר, מביעים הערב (ראשון) תדהמה לנוכח כתובות הגרפיטי שנמצאו על קירותיו.

מתפללי בית הכנסת גילו כי אלמונים כתבו על בית הכנסת כתובות שונות בהן גם הכיתוב "במקום בו מחוקקים חוקי לאום ישרפו ספרים". בנוסף הוצתו בסמוך לבית הכנסת ספרים שטרם הוברר אם הם ספרי קודש אם לאו.

הרב קונסטנטין אריאל, רב בית הכנסת מטעם צהר, אומר כי מתפללי בית הכנסת הופתעו, "אנחנו בית כנסת שמקבל כל אחד, אשכנזים ספרדים חילוניים ודתיים, יש לנו אפילו מערך לימודי שבועי שנקרא כנסת בבית הכנסת שבו מגיע חבר כנסת ומסביר את משנתו בנושאים בוערים. היו אצלנו חברי הכנסת דב חנין ואבישי ברוורמן, וגם איילת שקד ואופיר אקוניס את כולם אנחנו מקבלים בסבר פנים יפות, זה לא מגיע לנו שזה מה שעשו לנו".

הרב אריאל מספר כי למקום הגיעו צוותי משטרה אך לדבריו עד כה לא נתפסו חשודים במעשה.

הרב דוד סתיו, יושב ראש ארגון רבני צהר, התייחס לאירוע ואמר כי בית הכנסת בהנהגתו של הרב קונסטנטין משמש אות ומופת כבית כנסת המכיל מאות אנשים חילוניים ודתיים ותיקים ועולים חדשים, ומשמש מקום לעבודת השם שכל אדם מרגיש בו שייך ומרגיש בו בנוח. "אני מביע זעזוע מהמקרה ומבלי להפנות אצבע מאשימה לכל כיוון כלשהו אני קורא למנהיגי הציבור מימין ומשמאל ללבן את סוגיות הייסוד של חוקי הלאום באווירה רגועה ואחראית בלי התלהמות".

יו"ר האיחוד הלאומי, שר הבינוי אורי אריאל, הגיב גם הוא בחריפות לשריפה ולכתובות הנאצה על בית הכנסת: "פגיעה בבית כנסת היא שפל מוסרי וערכי של אנשים קיצוניים שמנסים לכפות את דעתם בכח ולפגוע בסממן יהודי מובהק. מוטלת על כולנו החובה לגנות בכל תוקף את הפגיעה בבית הכנסת, ממש כשם שגונו מציתי בית הספר הדו לשוני. המשטרה וכוחות הביטחון חייבים לפעול ביד קשה נגד הפוגעים כדי שמי שעשה את זה ייענש במלוא חומרת הדין".