היועץ לעבאס ששיבח מחבלים - בישראל

יועצו של יו"ר הרש"פ ששיבח מחבלים יופיע באוניברסיטת בן גוריון. האוניברסיטה: אנחנו מזמינים אנשים מכל קצות הקשת הפוליטית.

שמעון כהן , ח' בכסלו תשע"ה

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: פלאש 90

יועצו לענייני דת של יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, מחמוד אל-הבאש, הוזמן להרצות מחר (שני) באוניברסיטת בן גוריון על "היבטים דתיים בסכסוך הישראלי-פלסטיני והצורך בסובלנות דתית".

במכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית מציבים סימן שאלה סביב הבחירה דווקא בא הבאש זאת "על רקע העובדה שבמשך שנים, כפי שתיעד המכון, אל-הבאש מעודד סכסוך ומלחמה עם ישראל - בשם האסלאם", אומרים ב'מבט'.

במכון מציגים שורת דוגמאות להתבטאויותיו של האיש. "לאחרונה לימד אל-הבאש כי דת האסלאם אוסרת על ההכרה בקיומה של מדינת ישראל, מכיוון שפלסטין "בכללותה" היא אדמת ווקף (מונח אסלאמי לנכסים המוקדשים לציבור האסלאמי). משום כך אל-הבאש שולל כינון שלום עם ישראל, מאחר שהוא סבור שחוקי האסלאם אוסרים "להקל את ההשתלטות ולו על מילימטר ממנה," דהיינו, "אדמת פלסטין כולה".

ב'מבט' מצטטים בהקשר זה את העיתון אל-חיאת אל-ג'דידה בו דווח כי "אל-הבאש הדגיש כי לפי השריעה האסלאמית, אדמת פלסטין כולה הינה אדמת וקף והיא אדמה מבורכת שמוטל איסור הלכתי למכור, להקנות בעלות או להקל את ההשתלטות ולו על מילימטר ממנה".

עוד מזכירים שם כי אל הבאש הצהיר לאחרונה שהכותל המערבי גם הוא מוגדר כאדמת וקף, וכי "היא (האדמה) שלנו ותישאר שלנו. הכיבוש הוא זה שיעזוב". את הדברים אמר האיש בתכנית טלוויזיה של הרש"פ שם קבע כי "כל מסגד אל-אקצא, כולל חצרותיו, ספסליו, גומחותיו וחומותיו, כולל קיר אל-בוראק (כלומר הכותל המערבי), כולל כותל אל-בוראק המבורך, כל אלה הם ווקף שלנו. כל אלה הם אדמת ווקף וח'ראג' (כלומר, אדמה השייכת למוסלמים), ואסור לאף אחד למכור אותה או לנהל עליה משא ומתן או להפקיר אותה. היא שלנו ותישאר שלנו. הכיבוש הוא זה שיעזוב", מצטטים חוקרי 'מבט'.

אנשי המכון מחריפים את הדברים ומציינים כי אל-הבאש גם הביע תמיכה במחבלים המעורבים בפיגועים האחרונים בירושלים והזדהות עמם. בראיון נוסף בטלוויזיה של הרש"פ אמר אל הבאש על המחבלים "אנחנו מאחוריהם, ההנהגה איתם. הנשיא בירך אותם לפני כמה ימים והפנה אליהם ברכה, חיזק אותם וביקש מהם עוד יותר ריבאט... אנחנו איתם בכל תנועה, בכל פעולה ובכל מעשיהם ואנחנו מברכים את מה שהם עושים ומבצעים במסגד אל-אקצא המבורך". את הדברים אמר אל-הבאש לאחר רצח של שני ישראלים בירושלים.

עוד מוסיפים ומציינים אנשי 'מבט' כי אל-הבאש הצית שנאה דתית יותר מפעם אחת באמצעות העלילה שעל פיה ישראל מתכננת לבנות את "בית המקדש השלישי המדומה" במקומו של מסגד אל-אקצא. באל-חיאת אל-ג'דידה צוטט כקובע כי "הממסד הישראלי חותר להגשמת חלומו, בשאיפה לבנות את מה שהוא מכנה כבית המקדש השלישי המדומה במקומו של מסגד אל-אקצא המבורך, ולשנות לחלוטין את מורשתה ותרבותה של העיר ואת אורהּ האסלאמי".

באשר לאמיתות הכוונות הפלשתיניות במו"מ המדיני שמתנהל מול ישראל אמר אל-הבאש בשנה שעברה כי מדובר בתהליך שקרי המבוסס על מודל "הסכם חודייביה" של הנביא מוחמד. הוא אף הזכיר את מהותו של ההסכם ההוא - למרות שמוחמד חתם על הסכם שלום למשך 10 שנים עם השבטים ששלטו במכה - "אחרי פחות משנתיים, חזר הנביא, על בסיס ההסכם הזה, וכבש את מכה. זאת הדוגמה, זה המופת".

אל-הבאש הצהיר כי תהליך השלום עם ישראל מבוסס על מודל ההסכם של מוחמד, שהוביל לתבוסת הצד השני, ימים ספורים לאחר שנפתח סבב שיחות השלום האחרון עם ישראל ביולי 2013. אם לדבריו "זאת הדוגמה, זה המופת" - הרי שמטרת הסכם השלום היא להביא בסופו של דבר לתבוסתה של ישראל, דברי אנשי 'מבט'.

כאמור, האיש צפוי להופיע באוניברסיטת בן גוריון בכנס אודות הצורך בסובלנות דתית. דובר האוניברסיטה מוסר לערוץ 7 כי "כמוסד אקדמי פלורליסטי, העוסק, בין היתר, בנושאים אקטואליים שעל סדר היום, אנחנו נוהגים להזמין אישים מכל קצוות הקשת הפוליטית, על מנת שישמיעו את דברם/דעתם , גם אם היא לא תמיד נמצאת בקונצנזוס, והפעם בנושא כה רגיש הנמצא כיום על סדר היום הציבורי. ד"ר מחמוד אל-הבאש, יועצו של הנשיא מחמוד עבאס לענייני דתות, הוזמן על ידי מרכז הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה. חלק מהעמדות שמציג ד"ר אל-הבאש אינן מקובלות על רבים בינינו, אולם אנו רואים חשיבות בעצם המפגש והשיח, כולל עימות האורח עם שאלות קשות מצדינו. חשוב לציין כי מרכז הרצוג מארגן כנסים ומפגשי מחקר תכופים עם קשת רחבה מאד של גורמים באזור המעוניינים במפגש ובשיחה כנה. מפגשים מסוג זה מאפשרים למרכז ולאקדמיה בכלל למלא את תפקידיהם הכוללים מחקר ולימוד של תפיסות עולם שונות, כולל כאלה המנוגדות לתפיסת עולמנו, ובמקרה זה, למען קידום האפשרות לדו קיום".