עצמות אדם שמורות באוניברסיטה – חוקי?

כהן חשש מטומאת מתים ועצמות אדם שנועדו למחקר הועברו משם. ח"כ אורי מקלב: החזקתם לא חוקית. האוניברסיטה: הכול כשר.

שמעון כהן , ט' בכסלו תשע"ה

מחקר עצמות אוניברסיטה חוקרים אקדמיה
מחקר עצמות אוניברסיטה חוקרים אקדמיה
צילום: thinkstock

האזינו לראיון

שאילתא חמורה הציב חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) בפני שר החינוך, הרב שי פירון, בעקבות מידע ולפיו בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה מחזיקה האוניברסיטה העברית בעצמות אדם שבעבר נעשו בהם שימושי מחקר.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר מקלב על הנתונים שהגיעו לידיעתו. "אלו שלדים וגולגלות שהיו לצורך מחקר כנראה וחלקם לצורך לימודי רפואה". מדבריו עולה כי העצמות והשלדים הוחזקו מזה כמה שנים בהדסה עין כרם ובעקבות פניה שהגיעה אל רב בית החולים מכהנים שחששו מטומאה במקום הועברו ארגזים ובהם השלדים לגבעת רם.

"הנסתר רב על הגלוי. הדבר נעשה שם במחשכים", אומר מקלב המקווה למענה ראוי מכיוונו של שר החינוך האחראי מתוקף תפקידו על האוניברסיטאות בישראל. "מדובר בדברים שנמצאים זמן רב במחקרים במחלקה האנתרופולוגית ואני מניח שגם במחלקה לרפואה. אנחנו חושבים שנושא טומאת הכהנים חשוב ואולי הגיע לפתרון עם העברת העצמות והשלדים, אבל אם אנחנו מדברים על עצם כבוד האדם וקבורת מתים זה נעשה תוך חילול מחפיר. יש שם הסתרה והסתרה שבתוך הסתרה"

בדבריו מזכיר חבר הכנסת מקלב כי בהנחיה שהוציא אסר היועץ המשפטי לממשלה כבר בשנת 94' שימוש בעצמות אדם גם לצורך מחקר. "אני מבין שיש ברקע טענה שלא מדובר ביהודים אבל לא ברור מי אומר זאת ולמה. אני מקווה שאקבל תשובה מוסמכת משר החינוך ושהדבר יטופל. כל יום שהעצמות מוחזקות יש כאן פגיעה בכבוד האדם".

באשר לשאלת העיתוי של החזקת העצמות אומר מקלב כי "בהדסה עין כרם חלק מדובר בדברים של עשרות שנים, אבל הכול כנראה כי אף אחד לא מוסר מידע. חופש המידע לא עבר את סף האוניברסיטה. היו לנו דיונים על כך ואנחנו דורשים שגם אוניברסיטאות תהיינה מחוייבות לחופש המידע".

מקלב מוסיף ומספר כי לידיו הגיע מידע מצולם המלמד כי "הדבר קיים בכמות גדולה מאוד באוניברסיטת תל אביב".

בהמשך הדברים קבע מקלב כי למעשה כהנים הוכשלו בעבר ולכן הנושא הוסדר על ידי רב בית החולים במהירות מירבית. "זה טופל מיידית ולא רצו אפילו לתת ספק בעניין". בעקבות דבריו אלה נשאל מקלב אם קיימת אפשרות שיהיו כהנים שיטענו בבית משפט שהם נטמאו בעקבות הכשלה של בית החולים והסוגייה הרוחנית הזו עלולה למצוא את עצמה מגיעה אל בין כותלי בית המשפט. מקלב סבור שבהחלט מדובר בכיוון מחשבה שיתכן ויתפתח לכדי תביעה ייצוגית בשם כוהנים שיצטרכו להוכיח את הפגיעה בהם. "זה יכול להיות מעניין ונושא התביעות יכול להיפתח לכמה אפיקים מול אוניברסיטאות שיתכן ויש להן חסינות".

על כל אלה הוא שב ומדגיש כי לנוכח הנחיית היועץ המשפטי החזקת עצמות אדם שנעשה בהם שימוש מחקרי היא עבירה פלילית.

"אני לא רוצה לחשוף את כל המידע אבל לאנשים צדיקים שהשקיעו הרבה ממון מאמץ וזמן שפועלים באופן מחקרי ובדרכי בילוש יש תיעוד על החזקה של גופות עצמות וגולגלות שנעשתה באופן מחפיר מזלזל ופוגע ברגשות. גופים ציבוריים מחויבים בשמירה על החוק ובזהירות מפגיעה ברגשות. המחקר הוא דבר חשוב אבל הוא לא מקדש את המטרה".

בנאום השאילתא שלו קבל מקלב על היחס הסלחני שמגלות הרשויות כלפי האוניברסיטה שמתייחסת בזלזול מחפיר לעצמות אדם באשר הן. לדבריו מציאות זו מעלות תזכורות כואבות לקצירת האיברים ולפגיעה הקשה בכבוד המת ובקדושת החיים שהתחוללה במשך שנים ארוכות על ידי פרופ' יהודה היס במכון לרפואה משפטית באבו כביר.

"במקרה של המכון לרפואה משפטית באבו כביר, במשך שנים ידעו גורמים רבים על המתחולל בין כתליו, אולם הרשויות האחראיות לכך התכחשו. רק אחרי שהתעוררו סערות ציבוריות רבות לנוכח הדיווחים המחרידים מאבו כביש, הוחלט לפעול שם ביד קשה לגדיעת הפגיעה בכבוד המת. לכן יש לעשות כעת הכל על מנת שפרשיית 'אבו כביר' לא תחזור שוב באוניברסיטה העברית בירושלים. אם לא נתעשת היום אנו עלולים לגלות פגיעה חמורה יותר בכבוד המת בעתיד", הוסיף ח"כ מקלב וציין כי "זו חובה יהודית, אנושית וחוקית המופרת ברגל גסה ועל כן יש לעשות לדבר סוף".

בתגובה לטענותיו של חבר הכנסת מקלב נמסר מהאוניברסיטה העברית כי "העצמות המוזכרות בכתבה מוחזקות על פי דין לצרכי מחקר והוראה זה שנים רבות. הנושא נדון על ידי הוועדה לענייניי מחקר ופיתוח מדעי וטכנולוגי של הכנסת בשנת 2001. הועדה עמדה על החשיבות של חירות המחקר וקבעה שיש להימנע מכל התערבות שתגביל את חופש המחקר ותפגע באוספים החיוניים. האוספים מוחזקים תוך שמירה על כבוד המת וללא כל פגיעה בחוק". 

כאמור, כעת ממתין מקלב לתשובתו המסודרת של שר החינוך לסוגיה שהעלה.