אושר: אסור להפלות עובד בשל מקום מגוריו

השמאל הקיצוני זעם אל אישור הצעת החוק של ח"כ מועלם. תמר זנדברג ממרצ: התנחלויות הן לא מקום מגורים.

עדו בן פורת , ט' בכסלו תשע"ה

שולי מועלם
שולי מועלם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) שתאסור על מעסיק להפלות את עובדיו בגין מקום מגוריו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על מעביד להפלות בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת אחת מהעילות הבאות: גיל, גזע, דת, לאומיות, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, הורות, השקפה, מפלגה או שירות במילואים.

"איסור הפלייה זה מתייחס למכלול יחסי העבודה שבין המעביד לעובד וכולל את הליך הקבלה לעבודה, תנאי עבודה, קידום בעבודה, הכשרה או השתלמות מקצועית, פיטורים או פיצויי פיטורים והטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה".

על פי הצעת החוקף הפליית עובד בשל מקום מגוריו תהפוך לעבירה שדינה ככל צורת הפלייה אחרת המוגנת בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, קנס העשוי להגיע לגובה של 150,000 ש''ח.  

ח"כ עיסוואי פריג' (מרצ) תקף את הצעת החוק ואמר כי אין לה מקום בספר החוקים. ''זו הצעת חוק פוליטית לאנשי שלומם של הבית היהודי. כל אחד עושה חוק לאיזה אלף איש ממצביעיו'', טען.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) טענה כי הצעת החוק ''מיותרת במקרה הטוב ומניפולטיבית במקרה הרע. התנחלויות הן לא מקום מגורים, שהרי כידוע לכם מדינת ישראל מעולם לא החילה את ריבונותה על שטחי הגדה המערבית ולכן מדובר על שטח שנמצא מחות לגבולות מדינת ישראל וספר החוקים של ישראל לא חל שם''.

ח"כ שולי מועלם רפאלי, יוזמת החוק, ענתה להם כי ''בידוע הוא שבישובים שמעבר לקו הירוק הם (המתיישבים) גרים באוויר. הצביעות חוגגת ושם מותר להפלות אותם. מדובר ב-450,000 איש כן ירבו. יש לנו מחויבות לאנשים שגרים שם ואתם בוחרים פעם אחר פעם להתעלם מהמציאות שטופחת על פניכם.

"רק לא מזמן מנהל בית ספר שאתם חושבים עליו שהוא מגדולי המחנכים הצהיר שהוא לא יקבל אליו מורות שגרות בתפוח", הוסיפה.