סדרת דרמה – מאבקי השמיטה בימי הברון

סדרה דרמה חדשה מספרת באופן אותנטי את סיפורה של מושבה בימי הברון המתמודדת עם הרצון לקיים את שנת השמיטה מול קשיים ומשברים.

שמעון כהן , י' בכסלו תשע"ה

מתוך הסדרה
מתוך הסדרה
צילום: מכון התורה והארץ

בחודשים האחרונים מופצת הסדרה הטלוויזיונית 'ארץ ושמים' של 'מכון התורה והארץ', סדרה המהווה למעשה סרט עלילתי באורך של שמונים דקות ומגולל את סיפורה של מושבה עברית צעירה ששמה עקרון (לימים מזכרת בתיה), בשנים שלפני קום המדינה, כאשר קבוצת מתיישבים מקריבה הכול, כדי לבנות, לנטוע וליישב את הארץ האהובה.

בערב שנת השמיטה תרמ"ט, מורה הברון רוטשילד לכל המושבות שבחסותו לעבוד בשמיטה, על פי היתר המכירה. מתיישבי עקרון, מחליטים לקבל על עצמם את פסיקת רבני ירושלים ולא לעבוד בשמיטה. התוצאה היא קרע עמוק בין פקידי הברון למתיישבי המושבה הצעירה, המתיישבים סובלים חרפת רעב וחלקם מגורשים מן המושבה.

ארבעה פרקים מתוך עשרה. הרשטיק

גיבורי הסדרה, מונקה וסברי, הם שני נערים צעירים החיים במושבה עקרון ומתמודדים עם האתגרים והקשיים, מנת חלקם של המתיישבים הראשונים. מושגים כמו "אמונה" ו"אהבת הארץ" מקבלים בסרט משמעות מוחשית.

במאי הסרט הוא אסי צובל, כוכב הילדים מערוץ מאיר (אסי וטוביה), ואת הפקתו ליוו רבני מכון התורה והארץ, אשר הקפידו על כך שפרטי העלילה יתאמו להלכות השמיטה. בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר משה הרשטיק, איש מכון 'התורה והארץ' שליווה את עשיית הסרט בייעוץ ותסריטאות, על העבודה ועל המגמות שמאחורי העשייה.

"לפני שנת השמיטה חשבנו איזה סרט נרצה לעשות לקראת השנה הזו. אנחנו יודעים שהנושא המרכזי הוא הארץ ורצינו להעביר את נושא החיבור לארץ ישראל וחשבנו שכדאי לקחת סיפור אמיתי של ראשית ההתיישבות", הוא מספר.

הסדרה המוקפדת בתפאורה תואמת התקופה, צולמה ברובה באולפני ערוץ מאיר כאשר מעט מהצילומים בוצעו כצילומי חוץ. "הייתה הקפדה על אותנטיות וקירבה למקור", אומר הרשטיק המספר גם על אחד הדיונים שהתנהלו מאחורי הקלעים של הכנת הסדרה, שאלת מעורבותן של נשים שחקניות. העלילה אמנם מתנהלת באופן "זורם" על אף היעדרן של נשים בפריים ובכל זאת קצת קשה לשער מושבה המוקמת ללא נשים. הרשטיק מספר על הדיון הפנימי שקדם לצילומים. "היו דיונים בינינו (מכון התורה והארץ) לבינם (ערוץ מאיר). לנו לא היה נראה הגיוני שלא תהיינה נשים. הן חלק מהמציאות וכשם שפוגשים אותם במכולת אפשר לפגוש אותן גם בסרט אבל לערוץ מאיר היו מגבלות".

עם זאת הוא מציין כי ארבעת הפרקים של 'ארץ ושמים' הם ארבעה מתוך עשרה פרקים מתוכננים, ויתכן ובפרקים האחרים שאולי עוד יצאו לאור במהלך השנה תהיינה גם שחקניות. לדבריו הוא עצמו אמנם רואה שעלילה כזו מתקדמת ללא צרימה כלשהי גם בלי נשים אך חסרה הייתה לו מאוד דמותה של אמו של מונקה בעיקר בסצנת הפרדה מאביו המגורש מהמושבה בהוראת פקידי הברון.

על הדרמה שמסוגלת להנפיק אמונה כפי שנראה בסדרה, אומר הרשטיק, כי אמנם תלמידותיו שואלות אותו לא פעם איך יוכל עולמן האישי להיות מעניין עד לכדי דרמה קולנועית, אך הוא משיב להן שבכל סיפור ניתן למצוא את הדרמות שלו. בכל מקום יש דרמה. "כאן יש סיפור על מסירות נפש על שמירת תורה", מאבק המייצר דרמה ברורה העובדת היטב לממד המצולם.

טענה נוספת שלדבריו העלו צופים בסדרה, היא טענת היחס העולה לכאורה להיתר המכירה כהיתר של בדיעבד. "ההיתר הוא לא ערך אלא כורח המציאות, וכך גם התייחס לזה הרב קוק", הוא אומר ומוסיף: "הדרך שעשינו, להראות אנשים שמוכנים לעשות זאת, מראה את הכאב על כך שאנחנו לא יכולים לקיים את המצווה בשלמותה ואנחנו מצפים שהמצווה הזו תהיה דאוריתא ואז לא תהיה אפשרות להיתר מכירה".