חרדי מקנדה תובע: לא למדתי ''ליבה''

בוגר של בתי הספר היהודיים בקוויבק תובע 1.25 מיליון דולר על אי אכיפת לימודי מקצועות הליבה, שפגעה ביכולתו להסתדר בחיים.

דלית הלוי , י' בכסלו תשע"ה

תלמוד תורה של החינוך העצמאי
תלמוד תורה של החינוך העצמאי
צילום: פלאש 90

משרד החינוך של פרובינצית קוויבק בקנדה שוקל לסגור בית ספר יהודיים שאינם מקבלים מימון ממשלתי ופועלים ללא רישיון, כך מדווח העיתון טורונטו סטאר.

על פי הדיווח, שר החינוך של קוויבק, איב בולדוק, כבר הודיע בעבר על כוונתו לנקוט בצעד זה, ובימים אלה ועדה של המשרד בוחנת את גיבוש המדיניות בעניין בתי הספר היהודיים הפועלים ללא רישיון. בחודש שעבר הגיע משרד החינוך להסדר עם ישיבת "תורת משה"במונטריאול, ולפיו הלימודים בבית הספר יוסיפו להתמקד בתחום הדת והאמונה, אך ההורים חויבו ללמד את ילדיהם בבית לימודי חול.

סוגית בתי הספר היהודיים בקוויבק חוזרת לכותרות בעקבות תלונה שהגיש יוחנן לוין, בוגר מערכת החינוך החרדית המקומית. יוחנן, כיום בן 37, טוען כי בתי הספר היהודיים לא הכשירו אותו לחיים המודרניים, לא העניקו לו בסיס ידע חיוני וכל שלמד הוא יהדות והשפה הארמית. לדבריו, הוא חש כילד חסר ישע בגין אי ידיעתו את השפה הצרפתית, קשייו באנגלית ואי לימוד חשבון ומקצועות ליבה נוספים.

בראיון ל"טורונטו סטאר" הפנה יוחנן אצבע מאשימה לעבר משרד החינוך של קוויבק, מנהלת בתי הספר המקומית והאחראי על ההגנה על הנוער בפרובינציה. הוא תובע לקבל פיצויים בסך של 1.25 מיליון דולר על כישלון הרשויות לוודא שבבתי הספר בהם למד, מכללת אור חיים וישיבת בית יהודה, ילמדו את מקצועות הליבה. הוא סיפר, כי בתקופת היותו תלמיד נאמר לו, כי אדם שלא למד דבר עדיף על אדם שלמד לימודי חול, שכן נפשו טהורה יותר.