הציור נמכר ב-50 מיליון ש"ח - המבקר יבדוק

הועדה לביקורת המדינה דנה במכירת התמונה "דיוקן מריה צייטלין" לפני יומיים ב-50 מיליון ש"ח, במכירה פומבית בלונדון.

שלמה פיוטרקובסקי , י' בכסלו תשע"ה

לא יעניק הגנה. שפירא
לא יעניק הגנה. שפירא
צילום: פלאש 90

מבקר המדינה יבדוק את השתלשלות האירועים שההחלטות בעיריית רמת גן, שהביאו למכירת התמונה "דיוקן מריה צייטלין" לפני יומיים ב-50 מיליון ש"ח במכירה פומבית בלונדון.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, שדנה היום (שלישי) בנושא, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) תקף את משרד התרבות ואמר כי הוא כשל בתפקידו, וכי יש להקים מנגנון של כללים, פיקוח ובקרה - שימנע הוצאה לחו"ל של אוצרות אומנות.

כהן הדגיש כי על מבקר המדינה לבדוק לא רק את מכירת התמונה אלא גם כללי הקמת מוזיאונים, אוספים, ואיכות שמירתם. "איפה משרד התרבות? תפקידו לאתר ולשנות את החקיקה בנושא, ובגלל שלא נעשה דבר הגענו עד הלום. יש למשרד מנדט והוא לא השתמש בו", אמר.

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא הזכיר כי בעבר הגיש דו"ח בסוגיות הפעלת מוזיאונים ברשויות מקומיות, וגם עירית רמת גן נכללה בו. "כמעט כל המוזיאונים בעיר לא מוכרים במשרד התרבות, והנושא הוא הרבה יותר רחב מהמכירה הזאת. צריך להקים רשות שתפקח על כל המתנות והתרומות ויהיה רישום מדויק לכל פריט ופריט", ציין.

יוזם הדיון, ח"כ ליאון ליטניצקי (ישראל ביתנו) סיפר כי ניסה לפעול החל ממוצאי השבת האחרונה - למנוע את המכירה. "מדובר בלא-פחות מרעידת אדמה תרבותית. כל מדינה הייתה שמחה לתמונה כזו במוזיאון הלאומי שלה. על המבקר לבדוק את כל ההחלטות, מקבלת האוסף, שמירתו, היעלמות 40% ממנו ועד ההחלטה למכור את התמונה היקרה ביותר ממנו. איטליה, רוסיה, ספרד או יוון הנמצאות במצוקה כלכלית – לא יעלו על דעתם למכור עקב כך אוצרות אומנות לאומיים. מדוע המכירה הייתה כל כך דחופה לעיריית רמת גן, שהיא עירייה איתנה כלכלית. הגשנו הצעת חוק שתמנע מכירת נכס אומנותי שיש לו ערך אומנותי או היסטורי לפני בחינת אנשי מקצוע וועדה משותפת למשרד התרבות".

אלכס מילר, יוזם נוסף של הדיון הדגיש כי "כתושב רמת גן הזדעזעתי לשמוע על ההחלטה השערורייתית למכור פריט אומנתי יקר ערך שכזה. זוהי פגיעה באומנות ובתרבות ולא פחות מכך - חוצפה לשמה, שכן מן הראוי היה לכבד את משפחת צייטלין שתרמה אוסף עשיר של 53 ציורים".

"האם בגלל הרצון של מישהו לגזור קופון אנו צריכים לשבת כאן ולבחון את הפעילות של העירייה שנה לאחר שנבחרה?!. בעיריית רמת גן מוכרים יצירות אומנות כדי למצוא תקציבים לבעיות שונות בעיר, וראש העיר הנבחר ממשיך את דרכו של קודמו בתפקיד שפעל בשחיתות. כנראה שזה עובר בירושה", הוסיף.

המשנה לראש עירית רמת גן מוקי אברמוביץ' השיב כי "האוסף נתרם לראש העיר הראשון, ומאז נקבר ל 55 שנה במחסנים נידחים. קיבלתי מידע על הערכת השווי של הציור (1-1.8 פאונד). פניתי לבית המכירות הפומבית כריסטיס, הגיע שליח וביקשנו ממנו הערכה לכל האוסף. השיקול היה מכירת תמונה אחת כדי להציל את שאר האוסף. התהליך לא דורש אישור מועצת העיר. ראש העיר התיר את המכירה ובהנהלת העיר הוחלט להפקיד את הכסף בחשבון שמטרתו היחידה שיפוץ המוזיאון. הכל שקוף כך שהכסף לא ילך לשום דבר אחר. הנושא שוב נבדק משפטית לפני המכירה, ובית המכירות כריסטיס הגיע לצאצאי משפחת צייטלין והם לא התנגדו בשום צורה למכירה".

מנהל המוזיאון מאיר אהרונסון, הוסיף כי אין הסכם כתוב בין המשפחה התורמת, המונע מכירה של פריטים מהאוסף, ואילו מנהלת תחום מוזיאונים ואומנות פלסטית במנהל התרבות, מריה יריב ציינה כי בקרוב ייערך מיפוי ארצי של מוזיאונים ויצירות. לדבריה, " יו"ר מועצת המוזיאונים פנתה במכתב המציע לשמור ולתחזק את האוסף עד שייגמר שיפוץ כדי להציג ולשמור את האוסף, אך לא יכולנו בכלים הנוכחיים למנוע את המכירה".

יו"ר ועדת הביקורת של העיריה אדם קניגסברגר טען, כי "ההליך היה לא-תקין, והגשתי שאילתה אחרי שראיתי את הפניה למכירה. לא הוצגה בוועדת המכרזים עצם המכירה אלא רק את האפשרויות של בתי המכירות. לא הובאו שלל הצעות אלא רק שני בתי מכירות עם פערי עמלות עצומים. עיריית רמת גן לא זקוקה לכסף מהמכירה לשיפוץ כשיש עודף תקציבי של 7 מיליון. פניתי למשרד התרבות, המשרד ביקש לא למכור, וגם האחראי על תיק המוזיאונים הקודם, נקרא להתייעצות בנושא והמליץ לא למכור את התמונה".

לי רוזובסקי חברה בארגון דור 1.5 הצטערה "על העובדה שלמרות הפרסום בתקשורת חברי הכנסת נכנסו למאבק רק יממה לפני המכירה. לא הייתה שקיפות ואי אפשר היה לראות את הפרוטוקול של הדיונים בעירייה". דורון לוריא, אוצר מוזיאון תל אביב לאומנות, ציין כי "התמונה הזאת הייתה יצירת מופת. זאת שערורייה מה שהתרחש כאן. אסור למכור תמונה בשביל כיסוי גירעונות".