המפלגות הקטנות חייבות להתאחד

פרופ' דיסקין טוען שהעלאת אחוז החסימה לא תגדיל את המשילות. "יותר מפלגות בינוניות ופחות קטנות, זה אומר כושר סחיטה יותר גדול".

בני טוקר , י' בכסלו תשע"ה

ישיבת ממשלה. ארכיון
ישיבת ממשלה. ארכיון
צילום: פלאש 90

פרופ' אבי דיסקין מהמרכז האקדמי שערי משפט והאוניברסיטה העברית, אומר לערוץ 7 כי היה בהחלט ניתן להימנע מהליכה לבחירות.

"זו פעם שלישית בהיסטוריה שהכנסת מכהנת רק שנתיים, היה כאן הרכב ממשלה מאוד בעייתי כשכל אחת מהשותפות יכולה לשים אולטימטום לראש הממשלה", מציין דיסקין. "הברית בין בנט ללפיד כפתה על ראש הממשלה הרכב מאוד בעייתי. מה שראינו בשבועות האחרונים, זה שאנשים טיפסו על עצים גבוהים ולא היה מוצדק ללכת עליהם לבחירות".

לדבריו היכולת של גוש הימין לגבור על גוש השמאל היא לא גדולה, "לפי כל הסקרים, גוש הימין יקבל רוב יותר גדול ממה שיש לו עכשיו, שזה אומר 61 מנדטים לגוש הליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו והחרדים. בבחירות האחרונות הגוש הזה קיבל פחות קולות וכמעט היה תיקו בין הגושים".

אולם, דיסקין מציין כי הרוב אינו מובטח, "אם הוא לא יהיה קיים, ויהיו רק 59 מנדטים לגוש הימין, המשחק כבר יהיה אחר, ועלולה לקום כאן ממשלת מיעוט בלי כל הימין כמו שקרה בממשלה רבין".

פרופ' דיסקין מעריך כי מפלגות קטנות שלא יתאחדו עם מפלגות אחרות ייעלמו מהמפה, "קדימה נעלמת, חלק מהערביות גם יעלמו וכך גם התנועה, אם הם לא יתאחדו. העלאת אחוז החסימה תגרום לכך שהמפלגות הקטנות יהיו חיבות להתאחד, התנועה תצטרך להתאחד עם העבודה או מפלגה אחרת. אין ספק שבעידן שבו יש מפלגות בינוניות ולא קטנות כוח המיקוח שלהם עם מרכיב הממשלה גדול יותר".