בעקבות הטרגדיה בספרד: האולטראס בחוץ

בשונה מהכדורגל הישראלי ומערכת המשפט בארץ, בספרד מראים איך נלחמים באמת באלימות שבמגרשים. כל קשר עם ארגון האוהדים השרופים נותק.

נרי וייס , י' בכסלו תשע"ה

אוהדי אתלטיקו מדריד. הורחקו לצמיתות
אוהדי אתלטיקו מדריד. הורחקו לצמיתות
רויטרס

ביום ראשון האחרון נפל דבר בכדורגל העולמי בכלל והספרדי בפרט, לאחר ששעות בודדות לפני שריקת הפתיחה לתחילתו של המשחק בין אתלטיקו מדריד ללה-קורוניה, התרחש אסון נוראי.

במהלך עימותים בין שני מחנות האוהדים של שתי הקבוצות, אחד מאוהדי לה קורוניה האורחת הובהל לבית החולים בעיר הבירה של ספרד, ושם נקבע מותו. העימותים שפרצו מחוץ לאצטדיון ויסנטה קלדרון, הביאו למותו של האוהד לאחר שנחבל בראשו וכן הושלך לנהר הסמוך לאצטדיון ובשל כך חטף היפותרמיה שסיבכה עוד יותר את הבעיה הרפואית.

אמנם המשחק בין שתי הקבוצות התקיים כסדרו, אך בספרד נותרו המומים. ראשי התאחדות הכדורגל הספרדית הבטיחו כי יפעלו בנושא, פוליטיקאים רבים מיהרו להזדעק ובשתי הקבוצות מיהרו לגנות את אירועי האלימות הקשים. עד פה התנהלות דומה לישראל, לא כן?

בניגוד גמור לפעילויות שננקטות נגד תופעת האלימות בארץ הקטנה שלנו, באלופה המכהנת, אתלטיקו מדריד לא חיכו למסקנות ועונשים ועשו מעשה. לאחר שאלה קיבלו את קלטות המשטרה מהעימותים וכן קראו את הדו"חות שחיברה משטרת מדריד על האירועים האלימים, החליטו במועדון הבכיר להודיע לראשי ארגון האוהדים השרוף של המועדון, ארגון האולטראס כי מעתה והלאה תיאסר כניסתם של האוהדים השרופים המזוהים עם הארגון, למשחקי הקבוצה.

בנוסף להרחקת 15 האוהדים שלקחו חלק באירועים האלימים, לצמיתות ממשחקי הקבוצה הספרדית, החליטו כאמור באתלטיקו להרחיק ולנתק כל קשר עם ארגון האוהדים השרוף של המועדון ה-"פרנטה אתלטיקו".

באתלטיקו אמרו כי "המועדון יעשה הכל בכדי למנוע מיצגים, שלטים או כל אלמנט אחר ששייך לקבוצת האוהדים בתוך אצטדיון ויסנטה קלדרון".

רואים? ככה נלחמים באמת באלימות שבמגרשים.   


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il