התכנית המפוקפקת לשינוי בית הרב קוק בת"א

בעיריית תל אביב מתכוונים להפוך את ביתו של הרב קוק ל"בית הארחה על בסיס יומי ולתקופות קצרות". מה באמת מאחורי הביטוי המכובס?

שמעון כהן , י"א בכסלו תשע"ה

מתוך מודעת הקריאה למחאה
מתוך מודעת הקריאה למחאה
צילום: יוסףטוען....

זעזוע בשכונת נווה צדק שבתל אביב. ביתו של הרב קוק עומד להפוך ל"בית הארחה על בסיס יומי ולתקופות קצרות", האם מדובר בביטוי מכובס ל'בית בושת?' תושבי השכונה מודאגים ופותחים במאבק.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יוסף, תושב השכונה המספר על ההתדרדרות הקבועה במעמדו ובאחזקתו של המבנה שאמור היה להיות מבנה מוזיאלי, כמעט מוקד לעלייה לרגל, וכעת מוצע להמיר את ייעודו לצורך שכזה.

"שכונת נווה צדק היא שכונה שקטה שיודעת לכבד ערכים גם מקדמא דנא", פותח יוסף את דבריו. "בפינת רחוב אחווה נמצא ביתו של הרב קוק. המקום הפך בשנים האחרונות למרכז עסקים כמו משרדים, חברות ביטוח וכוח אדם ועוד. הרבה מאוד נוער שמגיע למקום ומסתכל עליו מבחוץ משתאה לראות איך הבניין נהרס והולך. הוא לא מקבל את האחזקה והטיפול הראוי לו. הקירות מלוכלכים ללא טיח, מצויירים עליו כתובות גרפיטי גס ובוטה. ההזנחה נמשכת שנים רבות. נראה שעיריית תל אביב הייתה שמחה אם הבניין היה נעלם מהמקום והיו מוקמים שם בניינים רגילים. המקום הוא מוקד עליה לרגל לקבוצות מישיבות שבאים ללמוד על חיי הרב קוק".

"הייתי מצפה שמקום כזה היה מתוחזק על ידי העירייה והרבנות כמקום הקדש. אסור לשתוק לנוכח ההרס של הבית הזה שאינו אלא הקדש", מוסיף יוסף המספר כי בימים האחרונים הגיעה לידיהם של התושבים הודעה מהאגף למתן רשיונות לשימוש חורג בעיריית תל אביב ושם נכתב כי בכוונת העירייה לשנות את ייעודו של המבנה ולהפוך אותו לבית הארחה על בסיס יומי ולתקופות קצרות, כלשון ההודעה. הלשון אמנם מעודנת אבל לטעמו של יוסף מאחוריה מסתתרת אמת עגומה ומטרידה של שימוש בעייתי במבנה, גם אם לא מיידית אלא בטווח הארוך יותר לאחר מתן האישור להחלפת ייעודו של המבנה. "לא צריך להסביר על מה מדובר", אומר יוסף.

המכתב מהוועדה המקומית מזמינה את הדיירים המתגוררים סביב המבנה להביע את התנגדותם במידה ויש כזו למהלך.

יוסף מוסיף ומציין כי במכתב שנשלח לתושבים לא נכתב כל אזכור להיות המבנה מבנה בעל ערך היסטורי, ביתו של הרב קוק, אלא רק ציון הכתובת 'אחוה 21'. "כשהלכנו לראות באיזה בניין ראינו שזה ביתו של הרב קוק".

לפי שעה מתארגנת קבוצה של תושבים המתנגדים למהלך, אך לטעמו של יוסף לא די בהתנגדותם זו "הצעקה לא צריכה להיות רק שלנו אלא של מחזיקי מורשת הרב קוק. אני מצפה מהרבנות ומהרב הראשי שיזעקו, אבל הרבנות הראשית התרגלה שבבניין הזה לא מתעניינים".

יוסף והשכנים מבטיחים מאבק אבל מצפים לתמיכה גם מהרב הראשי וממועצת הרבנות הראשית.

בעיריית תל אביב הגיבו לטענות וקבעו כי "הטענות אינן נכונות. מדובר בבית אשר נמצא בבעלות פרטית. במקום אושרה תכנית למגורים עם הקצאה לשטח ציבורי, אך טרם הוגשה לעירייה בקשה לגבי השימושים הציבוריים של המקום".

המכתב שנשלח לתושבים:

מודעה הקוראת למחאה בשכונה: