ללא מטה וללא מרפקים

הרב אביחי רונצקי נערך להתמודדות על מקום ברשימת 'הבית היהודי' ומסביר למה לו כל העניין הזה ואיזה קמפיין ינהל.

שמעון כהן , ט"ו בכסלו תשע"ה

הרב רונצקי וחבר
הרב רונצקי וחבר
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הרב אביחי רונצקי להחלטתו להתמודד על מקום ברשימת 'הבית היהודי' לכנסת.

כבר בפתח הדברים נשאל מדוע לו כראש ישיבה וכרבצ"ר בעברו לבוסס את ידיו בפוליטיקה על שלל מריבותיה והתקוטטויותיה. הרב רונצקי לא נשמע מבוהל מהקלחת הפוליטית שאליה הוא מכניס את עצמו ומציין כי הוא רואה בעיסוקם של חברי הכנסת, בעיקר אלו של 'הבית היהודי' כעיסוק בצורכי ציבור באמונה. עם זאת בהמשך הדברים הוא מסביר כי אין בכוונתו לקדם את עצמו במרפקנות ובעשיית לובינג כמקובל בזירה הפוליטית.

לדבריו אמנם הוא עצמו מסייע להנהגת המפלגה בייעוץ ובהכוונה אך "כל עוד אתה לא נמצא ביומיום ההשפעה היא מינורית. אני חבר סיעה ושותף לדיונים אבל זה חלקי מאוד. כשרוצים להשפיע צריך להיות חלק מהם", הוא אומר בהתייחסו לחברי הכנסת ומעיר כי "אין אצלנו אדמו"רים שמגיעים אליהם הביתה להתייעץ וטוב שכך", כלומר שההתייעצות המתבצעת אחת לשבוע או שבועיים אינה משפיעה לטעמו בהיקף רב כפי שנכון וראוי היה.

באשר למוקד הפעילות שהוא מבקש לעצמו בכנסת הבאה באם ייבחר אומר הרב רונצקי כי נושא התודעה והזהות היהודית הוא שעומד לנגד עיניו, תחום שבו הוא עוסק בשנים האחרונות בעיקר עם הקמת מנהלת הזהות היהודית שהוא עומד בראשה. "אני רואה את הברכה העצומה של הפעילות לנו בקרב בני נוער. צריך להקצות הרבה יותר משאבים ותקציבים כדי שהצעירים יכירו מי אנחנו. אני רוצה לאגד את כל מי שעוסק בזהות יהודית, גם הגופים שאינם דתיים. עבדנו יחד והכרנו זה את זה", הוא אומר.

האם משמעות הדברים היא שהרב רונצקי רואה בעצמו מועמד לשר החינוך? הרב רונצקי נשמע כמי שהשאלה מעט מצחיקה אותו. "הלוואי שהייתי יכול להיות", הוא אומר ומדגיש: "אני לא עוסק בזה. אפשר לעשות הרבה גם בלי להיות בתפקיד של שר".

סוגיה נוספת שעשויה להעסיק אותו כחבר כנסת היא סוגיית האחיזה בארץ ישראל בכלל וביהודה ושומרון בפרט. "אני ממקימי הישוב איתמר ואני משער שיעמדו על השולחן נושאים רבים כמו הנושא המדיני", הוא אומר ומעיר כי עד כה לא היה חבר כנסת המתגורר באזור זה של עומק השומרון. "כמי שחווה את המציאות הלא פשוטה שלנו אוכל להביא את קולה של ארץ ישראל בצורה יותר טובה". לכך הוא מוסיף ומונה גם את האפיק החברתי ככזה המעסיק ומעניין אותו. "אני מאמין ויודע שכאשר יוצאים מהישיבה אל תוך מעגל העשייה שבו נחתכים ונקבעים דברים אפשר ליצור קשרים עם הרבה אנשים, קשרים על בסיס חיובי וטוב ולעשות למען העם שלנו ואני מקווה שבאופן טוב יותר מכפי שזה עכשיו. אם אתבדה ולא אצליח אחזור לישיבה. זה לא בשביל קריירה. אני לא בחור צעיר שמחפש את דרכו בחיים".

בדבריו מעיר הרב רונצקי כי לא הכול ששים ושמחים על החלטתו זו. "אני מקבל הרבה ביקורת מהסובבים אותי, כולל בני משפחתי שחשבו שעכשיו אהיה סבא במשרה מלאה. ברור שאם איבחר אצא לעולם המעשי ושוב את מה שחוויתי בתקופת הצבא – להגיע הבייתה פעם בשבוע או שבועיים".

הרב רונצקי נערך ומוכן גם למתקפות שהוא צפוי לספוג מגורמים כדוגמת העיתון 'הארץ'. "ההבנה שלי בהבנה פשוטה היא שרוב החברה הישראלית אוהב את חובשי הכיפות הסרוגות. אני רואה זאת גם בצבא. ישנם אליטות ש'הארץ' מייצג את חלקם, שחרדים לגורלם ולעמדות השליטה שלהם בהמון שטחים בחברה הישראלית. הם מרגישים שהשטיח נשמט מתחתיהם והם נאבקים, אבל זו לא החברה הישראלית".

בהמשך הדברים נשאל אם הוא ערוך למרפקנות הפנימית במפלגה כחלק מהמירוץ למקום בהנהגה. על כך מגיב הרב רונצקי בנחרצות: "לא אשתתף בשום מרפקנות. אולי לא אבחר משום כך אבל לא אפרסם את תמונתי במודעות בעיתונים. אם יזמינו אותי אשמח לדבר אבל לא אקרא בכוח שיצביעו למעני. אני לא מקים מטה. אין לי עוזר שיסייע לי בכל ההתארגנות. לא אשקיע אגורה אחת שממילא אין לי ואם הייתה לי לא הייתי משקיע אותה ביחצ"נות עצמית".

על עמדתו של השר בנט על ההתמודדות הזו אומר הרב רונצקי כי הוא מקווה מאוד שאכן בנט תומך ושמח בהתמודדותו ואל המהלך הזה הוא יוצא לאחר התייעצות גם עם בנט ואחרים.