נדחתה קובלנה נגד צרצור שגידף את פייגלין

הקובלנה נגד ח"כ צרצור שכינה את ח"כ פייגלין פאשיסט נדחתה. ועדת האתיקה מסבה את תשומת ליבו להימנע מביטויים קשים שכאלה.

שמעון כהן , ט"ו בכסלו תשע"ה

משה פייגלין
משה פייגלין
צילום: פלאש 90

ועדת האתיקה דוחה את הקובלנה נגד חבר הכנסת איברהים צרצור שכינה את חיילי צה"ל רוצחי חפים מפשע ואת סגן יו"ר הכנסת, חבר הכנסת משה פייגלין 'פאשיסט'.

האירוע התרחש במהלך דיון במליאת הכנסת ביום ה-9.7.14 אז תיאר איברהים צרצור ממפלגת רע"ם-תע"ל את חיילי צה"ל כרוצחים של חפים מפשע כאשר הקריא רשימת שמות של ערבים מעזה שנהרגו במהלך הפעילות המבצעית ואמר: "אלה שמותיהם של חלק מהקורבנות שנרצחו על ידי 'גיבורי' צבא ההגנה לישראל".

בתגובה החליט סגן יו"ר הכנסת, ח"כ משה פייגלין, שניהל אז את ישיבת הכנסת, להורות על הורדתו מבימת הכנסת. צרצור זעם על ההחלטה והתקשה לשלוט בעצמו תוך שהוא מטיח בסגן יו"ר הכנסת עלבונות אישיים ומכנה אותו "פאשיסט" ו"נאצי".

היועץ המשפטי של "ציונות משפטית", עו"ד אברהם חדידה, שיגר לוועדת האתיקה של הכנסת קובלנה לפיה לאור התבטאויותיו הקשות של צרצור על וועדת האתיקה לנקוט כלפיו בצעדי ענישה משמעתיים אשר יבטאו את התנגדותה לשימוש בביטויים קשים הפוגעים בתדמית הכנסת ובכבוד חבריה.

במענה לפנייתו, השיב חה"כ יצחק כהן מש"ס, המשמש כיו"ר הוועדה, כי למרות שהוועדה סבורה שהדברים שנאמרו על ידי ח"כ צרצור הם אכן 'חריגים וצורמים', הרי שבשל כך שהורדתו מדוכן הנואמים והוצאתו מהמליאה נעשו שלא על פי הכללים המקובלים בכנסת ושמדובר בהתבטאויות חריגות שאינן משקפות את התבטאויותיו בכנסת באופן כללי הוועדה מחליטה לדחות את הקובלנה תוך הסבת תשומת ליבו של צרצור לחובתו להימנע משימוש בביטויים קשים מעין אלו בהם השתמש כלפי סגן יו"ר הכנסת.

אייל כהן, יו"ר "ציונות משפטית" הגיב לדברים ואמר: "לצערי, למעט מקרים חריגים, וועדת הכנסת מעדיפה באופן עקבי להתעלם מהסתה המתרחשת בין כותלי משכן הכנסת ומהתבטאויות קשות של חברי כנסת ערבים, בעיקר, כלפי חיילי צה"ל, אנשי כוחות הביטחון וחברי כנסת יהודים מהמחנה הלאומי, באופן העשוי להוות מעין הסכמה שבשתיקה להתנהגותם המחפירה. אני קורא לחברי וועדת האתיקה לשמור על תדמית הכנסת וכבוד חבריה ולנקוט בצעדי ענישה כלפי חברי כנסת שמרשים לעצמם להתבטא בצורה מזעזעת במקום להציג שיח תרבותי ומכובד בין נבחרי הציבור, בפרט בעת שהם נמצאים במליאת הכנסת".