בג"ץ למדינה: 6 המאחזים יישארו על תילם

ב'שלום עכשיו' עתרו לבג"ץ בדרישה להרוס שישה מאחזים. בג"ץ הכריע: למעט חלקה אחת ודרך כל שאר המאחזים יישארו והמדינה תצטרך להכשירם.

שמעון כהן , ט"ז בכסלו תשע"ה

נערכים. גבעת אסף
נערכים. גבעת אסף
חזקי עזרא

בית המשפט העליון דחה את מרבית עתירות השמאל נגד שישה מאחזים ברחבי יהודה ושומרון. על ההחלטה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עו"ד בצלאל סמוטריץ', איש תנועת 'רגבים'.

את דבריו פותח עו"ד סמוטריץ' בעיקרון שעלה מהכרעת בית המשפט ולפיו התקבלה עמדת המדינה כפי שהוצגה במשך השנים.

לטעמו מדובר באמירה שמשמעותה היא שכל הפסיקות הרעות שהושגו עד היום מקורן הוא בפרקליטות המדינה ולא בבית המשפט. "בסופו של יום בית המשפט העליון מאמץ את עמדת המדינה כפי שנאמרה לאורך הדרך ביחס לכל אחד מהמאחזים. זה לימוד חשוב. בסופו של יום מי שאשם לכך שיש פסיקות רעות זו פרקליטות המדינה וזה המקום שבו צריך להתמקד ולהילחם".

על פסק הדין עצמו אומר סמוטריץ' כי בית המשפט קיבל את עמדת המדינה ולפיה מבנים שהוקמו על קרקע פלשתינית פרטית צריכים להיהרס ואלו שהוקמו על שטח שאינו פרטי פלשתיני תשתדל המדינה להסדיר אותם.

העתירה שהובלה על ידי בא כוחה של תנועת 'שלום עכשיו' זכה לכינוי 'בג"ץ המתוחמים' שכן מדובר בשישה מאחזים שהמכנה המשותף שלהם הוא צו תיחום אותו מגדיר סמוטריץ' כ"צו דרקוני שחוקק נגד יהודים בלבד". בשלום עכשיו דרשו לאכוף את הצו נגד כל המאחזים.

התשתית במאחזים הלו משתנה בכל אחד מהמאחזים, חלקם על אדמות פרטיות וחלקם על אדמות סקר שמעמדן נבחן על ידי המדינה. מתוך הגישה שהציגה המדינה ולפיה מה שבנוי על שטח פרטי ייהרס החליט בג"ץ כי יש להרוס שלושה מבנים על אחת החלקות שבגבעת אסף בעוד שלוש חלקות אחרות שנרכשו יישארו על תילן.

סמוטריץ' רואה בהחלטה זו בשורה שכן החשש היה שבית המשפט יקבל את העתירה הכוללת של 'שלום עכשיו' ויורה להרוס את הישוב כולו. עם זאת הוא מציין כי הגם שמדובר בהרס של מבנים שהמתיישבים עצמם הסכימו להעתיק הרי שהדבר לא פשוט ואין לראות בו מהלך קל שכן מדובר במבנים שבהם מתגוררות משפחות.

בהתייחס לטענות שטענו ארגוני השמאל נגד הליך הרכישה קובע בג"ץ כי אם לפלשתינים יש טענות על הרכישה הרי שעליהם יהיה להוכיח אותן בבית משפט אזרחי מוסמך ולא בבית המשפט העליון שאינו הערכאה שבה יש לברר טיעונים שכאלה. אמירה זו נטענה שוב ושוב על ידי אנשי 'רגבים' ונציגי המתיישבים.

באשר לגבעת הרואה הסמוכה לישוב שילה קבע בג"ץ כי אין להרוס את המקום אלא על המדינה למצוא בתוך שנה דרך חלופית לזו הקיימת שנסללה על אדמה פרטית. קביעה זו נאמרה על ידי בית המשפט לאחר שהמדינה אמרה שאכן יש דרך כזו.

לגבי שאר המאחזים "בית המשפט מותח ביקורת על העובדה שלמדינה לוקח זמן כדי להסדיר אותם. זו ביקורת שלטעמי יש מקום להצטרף אליה", אומר סמוטריץ' לאור הודעת המדינה על כוונה להסדיר את המאחזים הללו ובכל זאת נוקטת בסחבת שרובה נובעת מהתנהלותה של מערכת המשפט.

עוד הוא מציין, כי הקביעה של בית המשפט העליון לפיה הוא אינו מתערב כאשר לא מדובר בקרקע פרטית מתבססת על תקדימים שתנועת 'רגבים' יצרה בעתירות נגד בניה ערבית בלתי חוקית.

סמוטריץ' מוסיף ומעיר כי בראייתו הקביעה של המדינה שכל מה שנבנה על קרקע פרטית דינו להיהרס היא קביעה שערורייתית. הוא מזכיר שיש לא מעט מקרים בהם הוקמו מאחזים על אדמות פרטיות וניתן למצוא פתרונות משפטיים שאינם כוללים הרס כמו במקרים של תום לב הנובע מהמורכבות המשפטית של מעמד האדמות ביהודה ושומרון והיות מרשם הקרקע חסוי.

בדבריו מספר סמוטריץ' כי מייצגי ההתיישבות חששו מאוד מהכרעת בית המשפט שעשויה הייתה להוביל להוראת הרס המבנים ועקירת המאחזים לחלוטין. לדבריו החשש היה שבית המשפט יקבע כי אם המדינה אינה מסדירה את המאחזים הרי שיש להרוס אותם, אך בפועל הדבר לא קרה למעט אותה חלקה בגבעת אסף ודרך בגבעת הרואה. בכל שאר המקומות בג"ץ דחה את העתירות.

"החלק הארי של העתירה מאחורינו. אף אחד מהמאחזים כמו גבעת אסף, רמת גלעד, מעלה רחבעם ועוד, שישה מאחזים שכולם יישארו על תילם. חששנו שחרב בג"ץ תרד עליהם. בגבעת הרואה רק דרך שתשונה ובגבעת אסף זה פחות נעים", הוא אומר ומביע תקווה שבמאבק המשפטי הבא להוכחת רישומי הרכישה יוכח שהמהלכים בוצעו כחוק והמאחזים יוסדרו ויוכשרו.