"מדברים גם עם לפיד, לא על חבירה לגוש"

מזכ"ל 'העבודה' מספר על המאמצים ליצירת גוש עם לבני ומופז, מאמין שבהרצוג יש משהו שלא היה ביחימוביץ' ומקפיד שלא לקרוא לו 'בוזי'.

שמעון כהן , ט"ז בכסלו תשע"ה

חיליק בר
חיליק בר
צילום: פלאש 90

מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת חיליק בר, מביע ביומן ערוץ 7 שכנוע עמוק בכך שיו"ר המפלגה שלו, חבר הכנסת יצחק בוז'י הרצוג, יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל.

לדבריו הביטחון שאכן כך יהיה הוא ביטחון גדול אך גם עיקש שכן "אין ברירה אחרת. ישראל משותקת חברתית כלכלית ומדינית", הוא אומר ומציין כי "גם בכנסת הנוכחית, זו שהתפזרה, יש רוב למרכז שמאל וגם בכנסת הבאה יהיה רוב כזה. אם נדע שלא לעשות את הטעות שעשו לבני ולפיד כשהמליצו על מישהו מחוץ לגוש אז בוודאי שהביטחון שלנו שהרצוג יהיה ראש הממשלה הבא הוא גדול מאוד".

באשר למגעים מול חברת הכנסת לבני שנראית כמי שאין לה ברירה אלא להצטרף למפלגת העבודה בקונסטלציה כזו או אחרת, אומר חבר הכנסת בר כי לטעמו ללבני יש כמה וכמה אפשרויות. "היא קיבלה הצעה מלפיד. היא יכולה לרוץ לבד והיא עדיין דנה על ההצעה מאיתנו. הסמכנו את יו"ר המפלגה שלנו, הרצוג, לדון איתה ועם קדימה ולבחון דרך ליצירת רשימה משותפת של מפלגות שרצות יחד או לרוץ ברשימות נפרדות ולהתחייב להמליץ אחרי הבחירות על מישהו מהגוש. את שני הדברים הללו ננסה להשיג עם כל אחד מהגוש. על זה אנחנו עמלים בשעות ובימים הללו".

באשר לסיכוי שהבטחה והתחייבות להמלצה אחרי הבחירות תוכל להחזיק מים,  מודע גם חבר הכנסת בר לאפשרויות התמרון וההתחמקות ממימוש הבטחה שכזו ביום שלאחר הבחירות. "משום כך גוש השמאל מרכז נמצא באופוזיציה או כגלגל רביעי וחמישי בממשלות ימין.

''אני לא יכול להיות בטוח בעמידה בהתחייבות אבל ליצור אוירה ומחויבות ואוירה של שותפות כהפקת לקח של מי שישבו בממשלת נתניהו וגם שלנו כמי שישבו בממשלת נתניהו בעבר, התחושה היא שלמדו את הלקח אבל להגיש שמשהו בטוח בפוליטיקה אני לא יכול להגיד, אבל אנחנו עובדים קשה כדי שזה יקרה".

חבר הכנסת בר נשאל אם הוא או אחרים מקבלים עדכונים מהמגעים בין הרצוג ללבני ומופז. לדבריו "הדברים לא יוצאים יותר מדי ממנו (מהרצוג) כדי שלא להרוס. גם אני לא מעודכן בהכול וגם אני במתח. אני יודע את הקווים הכלליים. אני יודע שלבני תקבל מקום מכובד ברשימה, מקום אחרי הרצוג אבל מעבר אליה אני לא יודע. הרצוג הוא איש קבוצתי ומעדכן על בסיס קבוע, אבל יתכן והוא לא מעדכן גם כי אין על מה והדברים לא סגורים".

באשר למגעים עם 'קדימה' על שני מנדטיה אומר בר כי "ההליכה עם מופז היא לא בגלל האלקטורט של 'קדימה'... אלא בגלל מופז עצמו. מופז הוא אדם מכובד שעשה כמה דברים למען המדינה וביטחון ישראל. אם ייכנס לא בזכות הנדוניה הפוליטית המפוארת שלו כשהוא מגיע עם קדימה, מפלגה שלטעמי נולדה בחטא. אנחנו מדברים כאן לגופו של אדם ולא לגופה של מפלגה. אם הוא יצורף זה בגלל תרומתו האישית למערך המאוחד של המרכז שמאלה".

באשר להתבטאות שפורסמה מכיוונה של מפלגת העבודה ולפיה ממשלה בראשותו של הרצוג יכולה לכלול 'ממרץ ועד ליברמן' אומר בר כי הוא עצמו אינו מכיר את האמירה הזו ואת מקורה אך באופן עקרוני הוא אינו פוסל מפלגות. "ליברמן הוא לא כוס התה של מצביעי המרכז שמאל ואנשי מפלגת העבודה . יש לנו לא בעיה אחת או שתיים עם דברים שקידם וייצג. אני לא מכיר אמירה כזו של מפלגת העבודה".

עם זאת הוסיף וציין כי "בניגוד לליברמן ו'יש עתיד' אנחנו מפלגה דמוקרטית. כל החלטה תובא להחלטת ועידת מפלגת העבודה לאחר שתקבל את אישור היו"ר. יש לנו קווים אדומים. הקו האדום היה לא לשבת עם נתניהו וליברמן מבחינתנו שייך לאותו מחנה ימני שאינו מביא מזור לישראל. אני לא רואה שיתוף פעולה עתידי. אולי הדברים ישתנו ואולי המפלגה תאמר אחרת, אולי אבל לטעמי זה עוד מוקדם מדי לדון בכך".

ומה לגבי חבירה אל לפיד? בר לא מסכים לקביעה לפיה לפיד אינו נכלל ברשימת המפלגות שמפלגת העבודה מדברת איתן על שיתוף פעולה. לדבריו נכון לכרגע מדובר על מי שיש מקום לחבור אליו בהליכה משותפת לבחירות ו'יש עתיד' אינה כזו שכן חבירה עשויה להוביל להפסד מנדטים כפי שאירע לסיעה המשותפת של הליכוד ו'ישראל ביתנו'. עם זאת "בהחלט יש דיבורים ועוד יהיו דיבורים על כך שבממשלה הבאה נהיה ביחד, בקואליציה או חלילה באופוזיציה".

עוד נשאל חבר הכנסת בר אם יש בו ביו"ר מפלגתו הנוכחי, חבר הכנסת הרצוג, משהו שלא היה בחברת הכנסת שלי יחימוביץ' שניסתה להוביל לחבירה דומה לפני הבחירות הקודמות וכשלה. בר משיב בחיוב: "כן. בלי לדבר על שלי, שזכויותיה במקומה והייתה מנהיגה חשובה במפלגת העבודה. בוז'י הוא איש צוות וחברותא, הוא דיפלומט בחסד, חבר שיודע לחבר בין חלקים לא דומים בתוך המפלגה ובחברה.

''ראינו אותו מנהל את האופוזיציה עם זועבי וטיבי מצד אחד והחרדים מצד שני. יש בו את הקסם והיכולת לייצר את המנהיגות הדרושה ולכן דווקא הוא יוכל לעשות זאת אחרי הבחירות הקרובות, לחבק כמה שיותר מגזרים בתוך קווי מתאר וגבולות שנקבע".

בדבריו מתקן חבר הכנסת בר את עצמו לא פעם לאורך הראיון ולאחר שהוא מכנה את יו"ר מפלגתו 'בוז'י' הוא ממהר לתקן 'הרצוג'. כשנשאל אם מדובר בהחלטה מושכלת שנועדה לשוות ליו"ר ארומה רצינית יותר הוא מסביר כי "אין החלטה כזו" והיו"ר ימשיך וממשיך להשיב למי שקורא לו בכינוי החברי 'בוז'י' אך עם זאת הרצוג הוא שם מכובד בעל היסטוריה בעברה של המדינה והמפלגה. "קוראים לו יצחק הרצוג וכך ראוי לקרוא לו".

לקראת סוף הדברים נשאל בר אם לטעמו מפלגה בת 15 או 16 מנדטים תוכל לייצר משילות כשסביבה מפלגות לוויין כדוגמת התנועה. "אני מקווה שננהל את הממשלה ולא חושב שנסיים עם 15 או 16 מנדטים. דווקא בגלל שנעמול על חבירות לפני הבחירות התוצאות תהיינה גדולות יותר, אבל נעבוד כדי שהמציאות הזו לא תקרה. נוציא את אנשים מהבית. בצד הפוליטי שלנו אנשים נשארים בבית. נדאג גם שלא יבוזבזו קולות למפלגות אופנה גם אם הן שייכות לגוש. אני מקווה שכך נוכל לייצר הנהגה לא בטלאים ולא מתוך סחטנות".