'עבור פצועי צה"ל להוקרה יש ערך מיוחד'

יוזם יום ההצדעה לפצועי צה"ל שיחול היום, ח"כ יוני שטבון, מספר על היוזמה שהחלה בתחושה אישית ובמפגש עם נציגי תנועות הנוער.

שמעון כהן , י"ז בכסלו תשע"ה

לא רק תמיכה כלכלית. פצועי צה"ל
לא רק תמיכה כלכלית. פצועי צה"ל
צילום: פלאש 90

היום (שלישי) יצוין בכנסת ובמוסדות חינוך ברחבי הארץ יום ההצדעה לנכי צה"ל. ביומן ערוץ 7 סיפר יוזם היום המיוחד שנועד להפוך למסורת בלוח השנה הישראלי, חבר הכנסת יוני שטבון, על המהלך וקידומו.

"זה מתחיל ברמה האישית. אתה משתחרר מהצבא כמפקד שעסוק במשימות ומתחיל להיות בקשר עם משפחות שכולות ומגיע לאזכרות, ופתאום מגיעים טלפונים מחיילים שלך שנפצעו בקרבות ורוצים לדבר ולקבל יחס אישי. כל אחד סוחב גם דברים קשים. מתחילים לקלוט שיש אלפי פצועים שסוחבים פגיעות יומיומיות מכל מלחמות ישראל ונפגעי פעולות האיבה אבל בשיח הציבורי הישראלי הם כמעט ולא קיימים. אמנם יש הטבות כלכליות אבל במפגשים התברר לי שנצרכת הכרה של המדינה בהם".

מוסיף שטבון ומספר כי לאחר ההפנמה האישית הזו שלו נפגש עם נציגי תנועות נוער שהגיעו יחד עם פצועי צה"ל והציעו להעלות את הדבר כהצעת חוק. כך נולדה הצעת חוק שלקידומה חבר שטבון לחבר הכנסת עופר שלח, שניהם פצועי צה"ל.

"הייתי בטוח שאם אני מגיע עם הצעה כזו לועדת שרים לחקיקה הם יקפצו על זה כי ברור שצריך לעשות את זה, אבל מתברר שכשמדברים על ימי הכרה והוקרה לאומיים כל מיני ארגונים קמים ואומרים למה להוקיר דווקא אותם ולא לקיים יום הוקרה לעוני, לזכויות אדם וכו'. ואז אתה מתחיל להבין שמנסים לסדוק את שמורת הטבע הציונית האחרונה שלנו שהיא צה"ל".

"צה"ל, מעבר למשימה הביטחונית של הגנה על ישראל זו אחת שמורות הטבע הציוניות האחרונות שאליה מתנקזים כולם, דתיים חילוניים וחרדים, אנשי פריפריה ומרכז. גורמים שהתנגדו לי חששו שאנחנו שוב מעצימים את שמורת הטבע הציונית כי מבחינתם ציונות ומסירות נפש אלו מושגים שמפחידים אותם".

בהמשך הדברים ניהל שטבון מאבק לקידום המהלך עד שהגיעה הצעה מכיוונה של שרת התרבות להפוך להחלטת ממשלה. "כשהבנתי שזה הכיוון הסכמתי וההצעה הועברה להצעה ממשלתי וי"ז בכסליו הפך ליום הוקרה רשמי לפצועי צה"ל".

שטבון מבטא בדבריו את תחושת הסיפוק האישית שלו כאשר הוא מסיים את המושב הנוכחי של הכנסת ולמעשה לחתום קדנציה לפני יציאה לבחירות נוספות מתוך תחושה שעלה בידו לסייע לעזור לאנשים רבים הזקוקים לכך.

במסגרת אירועי היום המיוחד תתקיים ישיבה מיוחדת עם שר הביטחון וארגנון נכי צה"ל ונציגי משרדי הממשלה השונים בו תועלה על נס תרומתם של הפצועים לביטחונה וביצורה של מדינת ישראל. במקביל הורה משרד החינוך לבתי הספר להיפגש עם פצועים, לדון ולהכיר את הפצועים ואת תרומתם ולקיים טקסים משותפים.

עם זאת מציין ומדגיש שטבון כי בדיקת השטח מגלה שהפצועים מבקשים הכרה והערכה לפועלם לעיתים יותר מתוספת תקציבית כזו או אחרת, אך במקביל אין לשכוח את הצורך לסייע להם כלכלית וחברתית תוך תגבור הקצבאות והסרת חסמים ארגוניים ומערכתיים לעזרתם.