שוחררה תינוקת שנולדה ללא מערכת עיכול

תינוקת נולדה בבית החולים 'מעיני הישועה' כמעט ללא מעי דק. ד"ר אורקין: ביצענו בתינוקת סדרת ניתוחים מורכבים והרכבנו לילדה מעי חדש.

בני משה , י"ח בכסלו תשע"ה

תינוק תינוקת תינוקות
תינוק תינוקת תינוקות
Thinkstock

לפני כחצי שנה הגיעה יולדת ממרכז הארץ לחדר הלידה של בית החולים "מעיני הישועה" בבני ברק, זמן קצר מאוד לאחר הלידה החלה התינוקת מקיאה מיצי מרה ופיתחה אי ספיקה נשימתית.

אבחון מהיר ומדויק העלה כי היא סובלת מאטמות במעי בדרגה החמורה ביותר ולמעשה נולדה ללא מעי כלל. מדובר במקרה נדיר מאוד בספרות הרפואית.

התינוקת הוכנסה בדחיפות לניתוח ראשון מתוך ארבעה ובמהלכם שוחזרו בהדרגה חלקי המעי שלה. "למעשה, בנינו לה מעי חדש לחלוטין, הצלחנו להציל 20 ס"מ מתוך 1.5 מטר אורך מעי אצל אדם ממוצע", מסביר ד"ר בוריס אורקין מנהל היחידה לכירורגית ילדים במרכז הרפואי.

לאחר חצי שנה של טיפול יכול היה ד"ר אורקין להורות על שחרור הילדה לביתה וניתוקה ממכשיר ההזנה. התינוקת אמנם לא הבריאה לחלוטין וצפויות לה עוד שנים ספורות עד שתצליח לאכול בכוחות עצמה אבל אין ספק שהניתוח המוצלח תרם ליכולתה לשרוד עם המום ממנו היא סובלת.

הורי התינוקת ביקשו להודות לבית החולים ולצוות על הטיפול המסור שהעניקו לבתם, "נתנו לנו את הילדה במתנה – אנחנו מרגישים כל יום כאילו היא נולדה מחדש. חשוב לנו להביע תודה גם לצוות האחיות שטיפלו בבתנו בצורה יוצאת מהכלל".