המחבל שהפך ל"שר בכיר"

אבו עין שוחרר בעסקת המחבל אחמד ג׳יבריל, לאחר שטמן מטען חבלה בטבריה בשנת 1979 ורצח שני נערים. סרטון ברשת מתעד את רגעיו האחרונים.

עוזי ברוך , י"ח בכסלו תשע"ה

זיאד אבו עין
זיאד אבו עין
צילום: רויטרס

ברשות הפלסטינית ממהרים להאשים את ישראל במותו של המחבל לשעבר שמצא את מותו בעימות אלים עם כוחות צה"ל בבנימין.

ריאד אל-מאלכי, מאיים כי "ישראל תשלם על הריגתו". אבו מאזן אמר כי לא יעבור על כך לסדר היום. "התקיפה האכזרית שהובילה למותו של לוחם החופש וחבר הפת"ח היא מעשה ברברי בלתי נסבל. ננקוט בכל האמצעים הדרושים", אמר.

בשעות האחרונות משקיעים הפלסטינים את מירב המאמצים כדי לנצל את מותו לצרכי תעמולה והסתה נגד ישראל. בכלי התקשורת הפלסטינים נטען כי הוא הוכה על ידי חיילי צה"ל ונפגע מרימון גז, בעת שהשתתף בהפגנה תמימה בתורמוס עיא נגד הישוב עדי עד.

בסרטון המתעד את רגעיו האחרונים, הוא נראה חש ברע ואוחז בחזהו. בצה"ל טוענים כי הוא ככל הנראה מת מהתקף לב ולא מתקיפת חייל.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, סיכם עם מקבילו הפלסטיני, חסיין השייח, על השתתפותו של פתולוג ישראלי מהמכון המשפטי אבו כביר, שיצטרף לפתולוגים נוספים שיגיעו מירדן, בבדיקת נסיבות מותו של אבו עין.

מצה"ל נמסר עוד כי הוצע לפלסטינים להקים צוות חקירה משותף לחקירת נסיבות האירוע. 

נציין כי אבו עין שוחרר בעסקת המחבל אחמד ג׳יבריל, לאחר שטמן מטען חבלה בטבריה בשנת 1979 ורצח שני נערים יהודים תמימים בועז להב (14) ודניאל לנקרי (16) הי"ד. עד לאחרונה הוא עבד במשרד האסירים הפלסטיני, וכאמור בתפקידו האחרון הוא שימש כראש המאבק נגד גדר ההפרדה והישובים היהודים ביו"ש.

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" מסר בתגובה כי מותו של השר זיאד אבו עין לא צריך לעורר צער רב באשר היה מחבל לשעבר שהמשיך את פעילותו נגד ישראל את התואר המכובס "שר לענייני התנחלויות" קנה במותו בעימות עם חיילי צה"ל והסתה נגד המתנחלים.

מנכ"ל הארגון מאיר אינדור מסר "באלמגור לא מצטערים ואני מברך על מותו. הוא רצח שני נערים בטבריה נמלט לארצות הברית, הוסגר לישראל בשנת 83 ושוחרר בעסקת ג׳יבריל בשנת 86. מאז הוא עוסק בפעילות נגד ישראל וקודם למשרת סגן שר לאסירים ומשם לתפקיד נוסף לשר מאבק במתנחלים. מותו משאיר את ישראל באוייב אחד פחות".