בג"ץ דחה את עתירת זועבי

השופטים קבעו כי אין מקום להתערב בהחלטת ועדת האתיקה של הכנסת ואישרו את השעייתה מדיוני המליאה והוועדות למשך חצי שנה.

אורלי הררי , י"ח בכסלו תשע"ה

חנין זועבי בביהמ"ש העליון
חנין זועבי בביהמ"ש העליון
צילום: הדס פרוש

בג"ץ דחה היום (רביעי) את עתירתה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) על השעייתה מהכנסת למשך חצי שנה.

ברוב של ארבעה שופטים - מרים נאור, אליקים רובינשטיין אסתר חיות והשופט חנן מלצר אל מול דעתו של השופט סלים ג'ובראן נקבע, כי "אין מקום להתערבות בהחלטת ועדת האתיקה, שלפיה הפרה העותרת את כלל 1א לכללי האתיקה לחברי הכנסת".

במהלך הדיון אתמול מתחו השופטים ביקורת חריפה על ח''כ זועבי. השופט מלצר התייחס לקריאתה של זועבי למצור על מדינת ישראל. "אין תקדים בעולם כולו על אמירה כזו של חבר פרלמנט שמתבטא כך על מדינה בה הוא חבר".

השופטת חיות הזכירה את ההתבטאות של זועבי על המחבלים שחטפו ורצחו את שלושת הנערים בגוש עציון, שלפי זועבי הם אינם טרוריסטים. ''אני לא מצליחה להבין איך אדם שמגדיר את עצמו שהוא נגד אלימות מצליח להצדיק ולהבין אנשים שחוטפים ילדים בדרך הביתה. זה שלט שחור. מה זה אדם שחוטף ילד בדרך לבית ספר ורוצח אותו ברכב בדם קר? יש הגדרה אחרת לגביו מלבד טרוריסט?", שאלה.

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, התייחס גם הוא לדברי ח"כ זועבי על רוצחים הנערים ואמר כי "זו לא עוד אמירה פוליטית מקוממת אלא הזדהות עם אויבי המדינה וגם אם אין כאן עבירה פלילית יש כאן סמכות של הוועדה לדון בכך''.

''ההתבטאות השנייה אף חמורה יותר והיתה בכתב כך שקדמה לה מחשבה", הוסיף ינון, ''מדובר במאמר שזועבי כתבה במהלך מבצע 'צוק איתן' שם אמרה כי עלינו להתחיל בהתקוממות עממית, להטיל מצור על ישראל, להפסיק את התיאום הביטחוני ולהפסיק לנהל משא ומתן עמה".

יושב-ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר בתגובה להחלטת בג"צ כי הוא מביע סיפוק רב "מכך שבג"צ בקביעתו היום אישר את סמכותה של הכנסת להטיל עונש כבד על חה"כ זועבי והערות השופטים מעידות על כך. כמו כן, אני שמח שהחלטת בג"צ שמה קץ להאשמות המגוחכות על כך שמדובר ברדיפה פוליטית".